S CETA muselo vyjadriť súhlas všetkých 28 členských štátov EÚ. „S potešením môžem potvrdiť, že EÚ je pripravená podpísať Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu s Kanadou,“ citovala Rada EÚ vyjadrenie slovenského premiéra Roberta Fica ako predstaviteľa krajiny predsedajúcej v súčasnosti tomuto orgánu. 

„Predstavuje to míľnik v obchodnej politike EÚ a náš záväzok voči nej,“ vyjadril sa R. Fico, pričom označil CETA za „modernú a pokrokovú dohodu, otvárajúcu dvere novým príležitostiam a zároveň chrániacu dôležité záujmy“. „Navyše má potenciál vytýčiť cestu vpred k budúcim obchodným dohodám,“ dodal. 

Podľa zverejneného vyhlásenia prijala Rada EÚ písomným postupom celý „balík rozhodnutí“ ohľadne CETA, ktorého súčasťou je okrem rozhodnutia o samotnom podpísaní tohto dokumentu aj rozhodnutie o jeho predbežnom uplatňovaní a rozhodnutie požiadať o súhlasné stanovisko Európsky parlament.

Dohodu CETA podpíšu lídri už túto nedeľu na summite v Bruseli. Prostredníctvom siete Twitter to oznámil predseda Európskej rady Donald Tusk, načo potvrdil účasť na ohlásenom stretnutí aj kanadský premiér Justin Trudeau. „Misia splnená! Práve som sa dohodol s premiérom Justinom Trudeauom, že summit EÚ-Kanada sa uskutoční túto nedeľu,“ citovala Tuskov príspevok agentúra DPA. Rovnakú informáciu zverejnil na Twitteri aj J. Trudeau, podľa ktorého ide o „úžasnú správu“ a CETA prinesie Kanade „rast strednej triedy a posilnenie ekonomiky“. 

Mission accomplished! Just agreed with PM @JustinTrudeau to hold EU-Canada Summit this Sunday

— Donald Tusk (@eucopresident) 28. októbra 2016

Summit EÚ-Kanada spojený s podpisom CETA bol pôvodne naplánovaný na štvrtok 27. októbra, kanadská delegácia však cestu do Bruselu odriekla po neúspechu rokovaní v Belgicku, kde vláda zatiaľ nemohla k tejto dohode pristúpiť.

Aktualizované 30. októbra 2016 o 13:00

Zlý imidž EÚ a Belgicka

Belgičanom sa podarilo vyhnúť sa zhoršeniu imidžu Európy a samotného Belgicka, keď našli vnútornú politickú dohodu ohľadom obchodnej dohody EÚ s Kanadou. Belgický premiér Charles Michel to v nedeľu podľa agentúry Belga uviedol krátko pred začatím summitu EÚ-Kanada, na ktorom sa podpíše dohoda CETA.

Podľa premiéra je dôležitý výsledok a nie problémy, ktoré tento týždeň sprevádzali dosiahnutie súhlasu s podpisom obchodnej dohody. Podpredseda vlády a šéf belgickej diplomacie Didier Reynders, ktorý v sobotu dohodu v mene Belgicka podpísal, v tomto kontexte ocenil konštruktívny postoj valónskeho premiéra Paula Magnetta. 

Vrcholná schôdzka samitu EÚ-Kanada sa začala v nedeľu o 12:00, samotné podpísanie dohody sa v dôsledku technických problémov s lietadlom kanadského premiéra J. Trudeaua posunulo na 13:25. 

Protesty aliancie D 19-20

Okolo 250 ľudí protestujúcich proti obchodnej dohode CETA sa takisto v nedeľu dopoludnia zhromaždilo pred budovou Európskej rady, kde sa samit koná. Šestnásť demonštrantov polícia zadržala po tom, ako preliezli cez zátarasy, informovala agentúra DPA.

Niektorí protestujúci hádzali na sklenenú fasádu budovy vrecká s farbou. Ďalším sa dokonca podarilo dostať až do foyer. Organizátorom protestu je nepolitická aliancia D19-20, ktorá v boji za „lepšiu a spravodlivejšiu spoločnosť“ organizuje nenásilné protesty na politicky dôležitých miestach a je názorovou platformou viacerých občianskych organizácií.

Krajiny EÚ podpíšu dohodu CETA s Kanadou

Demonštranti protestujú v Bruseli proti dohodám TTIP a CETA Zdroj: SITA / AP

Ťažiskom protestov D19-20 je úsporná politika Európskej únie a dohody „novej generácie“ o voľnom obchode EÚ s Kanadou (CETA), so Spojenými štátmi (TTIP), ako aj Dohoda o obchode so službami (TiSA). Rokovania o dohode TiSA vedie EÚ s krajinami, ktoré spolu s ňou pokrývajú 70 percent svetového obchodu so službami. 

Nedeľňajšie protesty priamo pred budovou, kde lídri 28 krajín EÚ a kanadský premiér J. Trudeau podpíšu obchodnú dohodu CETA, na tejto skutočnosti už nič nezmenia, lebo Belgicko dohodu podpísalo v sobotu po tom, ako sa podarilo dosiahnuť vnútropolitický konsenzus medzi všetkými zložkami belgickej federácie. 

Aliancii D19-20 sa podarilo zhromaždiť okolo 300 ľudí aj vo štvrtok, keď už bolo jasné, že s CETA bude súhlasiť i Valónsko a všetky ostatné zložky federácie. Pokojné, ale hlučné demonštrácie prebehli v Bruseli v blízkosti sídiel inštitúcií EÚ a v Namure pred sídlom valónskeho parlamentu.

Oveľa masovejšie demonštrácie proti CETA a TTIP zažil Brusel 20. septembra, keď v takzvanej európskej štvrti protestovalo vyše 9-tisíc nespokojencov zvolaných frankofónnymi politickými stranami, odborovými centrálami a občianskymi organizáciami.