„Som presvedčený, že sa môžeme dohodnúť na automatickom mechanizme prerozdeľovania,“ ktorý bude koordinovať Európska komisia, povedal Macron v Ríme, kde sa stretol s talianskym premiérom Giuseppem Contem.
Francúzsky prezident vyzval podľa agentúry AFP na dohodu, na ktorej sa budú podieľať všetky krajiny EÚ, inak budú „potrestané finančne“.
Politika EÚ musí v tejto otázke kombinovať humanitu, solidaritu a efektívnosť, konštatoval Macron a vyzval na väčšie úsilie pri repatriovaní neúspešných uchádzačov o azyl.
Taliansky premiér Conte uviedol, že získal podporu Francúzska pre systém prerozdeľovania migrantov v tom zmysle, že Rím by sa mohol spoľahnúť na celú EÚ, čo sa týka automatického prijímania podielu zo všetkých nových príchodov migrantov, len čo budú zachránení.
„Záležitosť imigrácie už ďalej nesmie živiť protieurópsku propagandu,“ povedal Conte. Podľa agentúry Reuters tým narážal na svojho bývalého koaličného partnera, krajne pravicovú Ligu Severu, ktorej popularita narástla vďaka jej protimigračnej agende.
V uplynulých mesiacoch Taliansko opakovane odmietalo povoliť zakotvenie plavidiel charitatívnych záchranných plavidiel vo svojich prístavoch. Súčasťou novej talianskej koaličnej vlády sú však stredoľavicoví demokrati, ktorých lídri požadujú humánnejší prístup k záchranným člnom v Stredozemnom mori.
Agentúra DPA pripomína, že migrácia bude hlavnou témou pondelkovej schôdzky na Malte, na ktorej sa zúčastnia ministri vnútra Nemecka, Francúzska, Talianska, Malty a Fínska - predsedajúcej krajiny v Rade EÚ.
Macron a Conte sa tiež dohodli na „spoločnej iniciatíve“ v Líbyi, kde sa budú snažiť o stretnutie všetkých bojujúcich strán v rámci ďalšieho pokusu o nastolenie mieru. Taliansko predtým obviňovalo Francúzsko z podkopávania snáh o ukončenie občianskej vojny v tomto severoafrickom štáte, ale podľa Macrona Rím a Paríž úzko spolupracujú.