Skupina kľúčových rozvojových štátov známych pod skratkou BRICS uvažuje o nákupe európskych dlhopisov, aby pomohla eurozóne prekonať dlhovú krízu. Píšu to brazílske noviny Valor Econômico, podľa ktorého by rozhodnutie mohlo padnúť už 22. septembra vo Washingtone, kde sa bude konať jesenné zasadanie Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB).
Skupina BRICS zahŕňa Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku. V posledných rokoch tieto mladé trhové ekonomiky patria k ťahúňom globálneho rastu, postupne ale narastá aj ich politický vplyv. Ak sa informácie brazílskych novín potvrdia, bude to zrejme po prvý raz, čo mladé trhové ekonomiky pomáhajú z problémov vyspelej časti sveta.
Noviny ale upozorňujú, že zámer je len v ranej fáze a zmienené krajiny na túto tému spolu ešte nevedú žiadny konkrétny dialóg. Je vraj tiež možné, že nákupy dlhopisov sa nakoniec obmedzia len na tie európske krajiny, ktorých finančná situácia nie je v úplne katastrofálnom stave.
Výročné zasadanie MMF a SB sa začína na budúci týždeň, keď bude zverejnený aj aktualizovaný výhľad svetovej ekonomiky. V rámci rokovaní sa stretnú ministri financií a guvernéri centrálnych bánk krajín BRICS.
Dlhová kríza v eurozóne už viac než rok otriasa finančnými trhmi. Ťažkosti sa začali v Grécku, ktoré od vlaňajšej jari čerpá medzinárodnú finančnú pomoc od MMF a európskych partnerov. Trojročný úver v objeme 110 miliárd eur ale nestačí a členovia eurozóny sa už dohodli, že Grécko dostane ďalší úver 109 miliárd eur.
V posledných rokoch nervozita na trhoch vrcholí pre špekulácie, že Grécko by mohlo vyhlásiť platobnú neschopnosť. Jednou z možností je aj jeho odchod z eurozóny. Oficiálne miesta v Grécku i kľúčových krajinách eurozóny tieto úvahy odmietajú a naopak veria, že rozpad eurozóny nehrozí.
Brazílske noviny neuviedli zdroj svojich informácií. Centrálne banky v Brazílii a Južnej Afrike správu nepopreli, odmietli ju ale akokoľvek komentovať.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com