Návrh na vytvorenie spoločnej banky sa po prvý raz objavil už pred dvoma rokmi. Rokovania ale sprevádzali nezhody ohľadom financovania, riadenia banky a jej sídla. Vďaka štvrtkovému summitu sa po intenzívnych rokovaniach podarilo vyriešiť spor medzi Indiou a Čínou o sídlo novej banky. Tá sa bude nachádzať v Šanghaji, v čínskej obchodnej metropole.
Prvým prezidentom banky ale bude Ind. Indické predsedníctvo má trvať päť rokov. O nástupcovi sa podľa zdrojov agentúry Reuters zatiaľ nerozhodlo. Štáty BRICS ale údajne majú predbežnú dohodu, podľa ktorej štafetu prevezme Brazília.
Počiatočný vklad každého z piatich členských štátov BRICS má byť desať miliárd dolárov. Postupne má byť v novej banke až sto miliárd dolárov. Peniaze sa majú v najbližších rokoch financovať pomocou infraštruktúrnych programov.
Rovnakým kapitálom ako nová banka má disponovať aj rezervný fond, ktorým chce pätica krajín bojovať proti prípadným budúcim finančným krízam. Dohoda o rezervách umožní vyhnúť sa „krátkodobým tlakom na likviditu“, „posilniť globálnu finančnú bezpečnosť“ a podporiť spoluprácu v rámci skupiny, citovala zo záverečného vyhlásenia z šiesteho summitu skupiny BRICS agentúra AFP.
Krajiny BRICS predstavujú asi 40 percent svetovej populácie a pätinu výkonu globálnej ekonomiky. Nová rozvojová banka a rezervný fond majú byť protiváhou Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu, ktorými už dlho dominujú Spojené štáty a Európa.
Ambície Moskvy
Summit BRICS je zároveň vyvrcholením cesty ruského prezidenta Vladimira Putina po krajinách Latinskej Ameriky. Brazílska schôdzka dáva šéfovi Kremľu príležitosť dať najavo globálne ambície Moskvy v dobe, kedy je Rusko kvôli invázii na Ukrajine vystavené sankciám západných štátov.
V. Putin svojim partnerom na summite navrhol program spolupráce. Štáty BRICS by podľa neho mohli využívať ruský navigačný systém Glonass, mohli by výraznejšie spolupracovať v ťažobnom priemysle a zdieľať systém výchovy odborníkov.
Zdroj: SITA / AP
Ruský prezident taktiež navrhuje založiť energetickú alianciu BRICS, ktorá by zastrešovala rezervnú palivovú banku a „ústav energetickej politiky“. Cieľom je podľa V. Putina posilniť energetickú bezpečnosť všetkých piatich členských štátov.
Za dôležitú oblasť považuje Rusko aj humanitárnu spoluprácu a rozšírenie kultúrnych stykov. V. Putin navrhol, aby krajiny BRICS spoločne prevádzkovali internetovú univerzitu, na ktorej fungovaní by sa virtuálne podieľali univerzity všetkých členských krajín.