Limit počtu prijímaných osôb v piatok oznámila slovinská polícia po zhodnotení priepustnosti rakúsko-slovinskej hranice a kapacít Slovinska pre prijímanie utečencov. Rovnaké opatrenia následne prijalo Chorvátsko a rovnaký krok prijímajú aj Srbsko a Macedónsko.
Policajné zložky týchto krajín sú "povinné obmedziť každodenné putovanie utečencov po krajinách západného Balkánu na počet, ktorý umožní skontrolovať každého imigranta v súlade s pravidlami Schengenu," uviedla slovinská polícia vo vyhlásení.
Sprísnenie kontroly prúdu utečencov iniciovalo Rakúsko, ktoré oznámilo, že už naplnilo svoje kapacity pre prijímanie imigrantov, čo vyvolalo nevôľu Grécka.
A. Tsipras vyhlásil, že Grécko čelí kvôli neustálemu prílevu utečencom na jeho územie humanitárnej kríze. Imigranti podľa neho teraz vidia pred sebou "Európu, ktorá je v nervovej kríze, Európu, v ktorej sa rozvíjajú a posilňujú extrémistické sily a netolerantné postoje".
Grécky premiér povedal, že najúčinnejším riešením by bolo aktívne zasahovať proti pašerárom na tureckom pobreží. "Je to biznis, proti ktorému musíme udrieť," vyhlásil A. Tsipras s tým, že to bude téma, ktoré sa objaví na mimoriadnom summite EÚ-Turecko 7. marca.
Na gréckom území sa podľa piatkových informácií nahromadilo už 25-tisíc utečencov, ktorí by bez prijatých opatrení boli už na balkánskej trase. Ešte pred viac ako týždňom odchádzalo z Grécka do Macedónsko viac ako dve tisícky ľudí denne.