Krajinám eurozóny hrozí znižovanie ratingov. Európska dlhová kríza vyvolala vlnu zhoršovania známok úverovej bonity štátov, ktorá bude na budúci rok zrejme pokračovať. Francúzsko riskuje, že príde o najvyšší rating (AAA), bezprostredné zníženie hrozí aj Belgicku, varujú analytici a investori oslovení agentúrou Bloomberg.
Agentúra Moody's začala minulý týždeň prehodnocovať ratingy dlhodobých záväzkov Španielska (Aa1) a Grécka (Ba1) z dôvodu ich možného zníženia. Okrem toho v piatok o päť stupňov znížila rating Írska (z Aa2 na Baa1).
Standard & Poor’s (S&P) zasa reviduje hodnotenia úverovej bonity Írska, Portugalska a Grécka. A poistenie proti platobnej neschopnosti emitenta cez swapy úverového zlyhania (CDS) je drahšie v prípade dlhopisov Belgicka, Francúzska a Rakúska než v prípade Čile a Českej republiky, ktoré majú nižšie ratingy ako spomínané tri krajiny eurozóny.
"V budúcom roku môže byť znížením ratingu potrestaná každá krajina," myslí si manažér Baring Asset Management Toby Nangle. "Bola by to veľká vec, keby Francúzsko prišlo o svoj rating na úrovni AAA. Nemyslím si, že trh reflektuje pravdepodobnosť tohto zníženia."
Lídri Európskej únie (EÚ) sa koncom minulého týždňa dohodli na doplnení Lisabonskej zmluvy, aby mohol v polovici roka 2013 vzniknúť stály krízový mechanizmus. Týmto spôsobom sa snažia zastaviť rozširovanie dlhovej krízy, ktorá sa viac než pred rokom začala v Grécku.
"Ak sa rýchlo nevyriešia problémy eurozóny, refinancovanie bude drahšie pre tieto krajiny a ratingové agentúry budú pokračovať v znižovaní hodnotení," myslí si manažér Frankfurt Trust Ralf Ahrens. "Túto dynamiku vidíme na trhu už dnes. Myslím si, že Francúzsku hrozí zníženie ratingu."
Rating Francúzska nebude pevne ukotvený, pokiaľ Paríž významne nezníži svoj deficit, tvrdí stratég ING Bank Padhraic Garvey. Francúzske banky sú najväčší majitelia dlhopisov takzvaných okrajových štátov eurozóny, čo predstavuje "systematické riziká", dodal mníchovský analytik UniCredit Markus Ernst.
Podľa agentúry Bloomberg náklady na poistenie dlhopisov francúzskej vlády cez swap úverového zlyhania (CDS), ktorý sa tento rok strojnásobil a 30. novembra dosiahol rekordných 105 bázických bodov, zodpovedajú ratingu na úrovni Baa1, čo je o sedem stupňov pod terajším ratingom Francúzska.
CDS na portugalské dlhopisy zasa signalizujú rating B2, čo je 10 stupňov pod aktuálnym hodnotením úverovej bonity Portugalska na úrovni A1, a CDS na španielske dlhopisy naznačuje rating Ba3, čo je 11 stupňov pod aktuálnym ratingom Aa1. Poistenie dlhu belgickej vlády implikuje rating Ba1, teda 9 stupňov pod terajším ratingom Aa1, vyplýva z údajov agentúry Moody's.
Foto na titulke - Profimedia.cz