Najvyšší podiel vo výdavkoch domácností v európskych krajinách tvoria potraviny. V krajinách V4 domácnosti na ne míňajú 21 až 26 percent svojich príjmov. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) sa v krajinách Vyšehradskej skupiny (V4) v marci 2023 pohybovala v intervale od 14 do 26 percent.
Najvyššiu infláciu si udržalo Maďarsko, v marci tam spotrebiteľské ceny vzrástli o 25,6 percent. Naopak, najmenej sa ceny medziročne zvýšili na Slovensku, a to o 14,8 percenta. Poľsko vykázalo v treťom mesiaci tohto roka rast spotrebiteľských cien na úrovni 15,2 percenta a Česko 16,5 percenta.
Rast cien v krajinách V4 už dlhšie patrí podľa štatistikov k relatívne najvyšším spomedzi členských štátov EÚ a všetky štyri krajiny mali aj v marci 2023 rast cien výrazne vyšší, ako bol priemer EÚ, ktorý predstavoval 8,3 percenta. Marcové hodnoty už naznačovali súčasné, aj keď len mierne spomaľovanie rastu spotrebiteľských cien.
Slovenské domácnosti míňajú na potraviny a nealko nápoje viac ako štvrtinu svojich výdavkov, čo je najviac spomedzi krajín V4. V Česku, Maďarsku a Poľsku finančné náklady na potraviny tvoria približne 21 percent.
Druhú najväčšiu položku z výdavkov českých, poľských a slovenských domácností predstavujú náklady na bývanie, vrátane energií. V prípade Maďarska sú to výdavky na dopravu, ktoré tvoria výrazne vyšší podiel ako na bývanie s energiami.