Uruguaj v roku 2006 ako prvá krajina v Latinskej Amerike zaviedol zákon, ktorý zakazuje fajčenie na verejných miestach, zvýšila dane na tabakové výrobky a donútila firmy, aby na cigaretové škatuľky umiestňovali výrazné varovné nápisy a obrázky, ktoré zachytávajú napríklad choré pľúca a pokazené zuby. Krajina taktiež zakázala používanie slov „ľahký“ a „slabý“ na baleniach cigariet, aby zabránila mylnému dojmu, že tieto výrobky sú menej nebezpečné.
Opatrenia počas svojho prvého päťročného prezidentského mandátu (od roku 2005 do 2010) presadzoval práve T. Vázquez, ktorý je pôvodom onkológ.
Firma Philip Morris o štyri roky neskôr opatrenia napadla, predovšetkým požiadavku, aby grafické varovania zaberali 80 percent prednej a zadnej strany škatuľky, a požiadavku, ktorá zakazovala rozširujúce značky ako Marlboro Red.
Spoločnosť tvrdila, že tabakový zákon porušuje bilaterálnu zmluvu so Švajčiarskom, kde má firma ústredie, ďalej právo na ochranu duševného vlastníctva a škodí predaju. Firma žiadala, aby boli tieto opatrenia stiahnuté alebo aby sa na firmu nevzťahovali, prípadne aby jej vyplatili odškodné 22 miliónov dolárov.
Medzinárodné centrum pre riešenie investičných sporo (ICSID) však túto požiadavku odmietlo. Tabakové spoločnosti nariadili krajine zaplatiť sedem miliónov dolárov a uhradiť všetky poplatky spojené s týmto prípadom. „Opatrenia, ktoré sme zaviedli na kontrolu tabaku a ochranu zdravia nášho ľudu, boli uznané ako legitímne,“ uviedol podľa agentúry AP prezident krajiny, ktorému v minulosti v rozmedzí šiestich rokov zomreli traja príbuzní na rakovinu.
Firma Philip Morris International uviedla, že rozhodnutie tribunálu rešpektuje. „Nikdy sme nespochybňovali právomoc Uruguaju chrániť verejné zdravie,“ uviedol viceprezident firmy Marc Firestone vo vyhlásení.