Vo svete je v súčasnosti iba deväť štátov, ktoré majú najvyšší rating u všetkých troch renomovaných ratingových agentúr.
Investori k nim teraz podľa analytikov upínajú väčšiu pozornosť v očakávaní, že utorkové zníženie hlavného ratingu Spojených štátov od agentúry Fitch Ratings bude mať dopady na ceny amerických aktív. Zásadné zmeny však neočakávajú.
USA na zozname premiantov nie sú už 12 rokov
Na zozname krajín s najvyšším hodnotením úverovej spoľahlivosti v ratingových agentúrach Moody's Investors Service, Fitch Ratings a S&P Global Ratings je Nemecko, Dánsko, Holandsko, Švédsko, Nórsko, Švajčiarsko, Luxembursko, Austrália a Singapur, uviedla agentúra Bloomberg.
Vo svete existuje viac ratingových agentúr, iba tieto tri sú však považované za smerodajné.
Spojené štáty na zozname premiantov nie sú už 12 rokov, pretože v roku 2011 im najvyšší rating na stupni AAA odobrala agentúra S&P Global Ratings, ktorá vtedy ešte používala názov Standard & Poor's. Najvyšší rating tak Spojeným štátom zostáva len pri agentúre Moody 's. Kanada má najvyšší rating u dvoch z týchto troch agentúr.
Fitch v utorok uviedla, že Spojeným štátom odoberá najvyšší rating kvôli očakávanému zhoršeniu fiškálnej situácie a rastúcemu dlhovému zaťaženiu vlády po opakovaných patových situáciách ohľadom limitu zadlženia.
„Nenakazí to ostatné krajiny“
Podľa spoločnosti Berenberg Capital Markets je zatiaľ predčasné sa domnievať, že by sa ratingové agentúry mohli zamerať aj na zvyšné krajiny, ktoré majú zatiaľ najvyšší rating.
„Každá krajina je iná, má svoj vlastný model rastu - vlastnú štruktúru daní a výdavkov, takže to nenaznačuje žiadnu nákazu pre ostatné krajiny,“ povedal v televízii Bloomberg hlavný ekonóm spoločnosti Berenberg Mickey Levy.
„Žiadna krajina, ktorá je taká silná ako Spojené štáty, tým nebola ovplyvnená,“ dodal.
Na strane Spojených štátov
Podľa bývalého obchodníka Kevina Muira, ktorý teraz píše spravodajcu MacroTourist, sú americké cenné papiere v globálnej finančnej komunite nadmerne zastúpené.
Zníženie ratingu by teda podľa neho mohlo viesť k tomu, že niektorí investori časť amerických cenných papierov odpredajú a naopak zvýšia zastúpenie iných krajín. Ostatní účastníci trhu však názor na Spojené štáty nezmenia.
Úverový rating je dôležitým usmernením pre investorov a ukazuje, aká je pravdepodobnosť riadneho splácania pôžičiek. Má významný vplyv na ochotu veriteľov príslušnému štátu požičiavať a tiež na podmienky pôžičky, napríklad na úrokovú sadzbu.
Čím je rating vyšší, tým lepšie je dlžník vnímaný v očiach veriteľov a tým je aj pravdepodobnejšie, že bude schopný zabezpečiť si lacnejšie pôžičky.
„Je Kanada naozaj lepšia z hľadiska schopnosti splácať svoje záväzky než Spojené štáty? Alebo Luxembursko?“ napísal Muir. „Spojené štáty sú dominantnou svetovou mocnosťou a určite urobili niekoľko neuvážených vecí, ako napríklad mávanie pištolí a vyhrážanie sa, že platobnou neschopnosťou zastrelia svoj vlastný finančný systém. Ale všetci vieme, že nakoniec svoje účty zaplatia.“