Ochorenie kovid-19 môže spôsobovať dlhodobé zmeny v mozgu, ktoré môžu prispievať k problémom s kognitívnymi funkciami, ako sú mozgová hmla, mentálna únava a strata pamäti, ako aj k neurologickým a duševným problémom. Podľa nedávnej štúdie je vírus schopný poškodzovať krvné cievy a podporné bunky v mozgu a môže naštartovať zmeny v imunitnom systéme, ktoré tiež ovplyvňujú funkciu mozgu, hovorí spoluvedúci Centra pre kritické ochorenia, mozgovú dysfunkciu a prežitie na Vanderbilt University Medical Center Wes Ely.

Mnoho ľudí všetkých vekových kategórií sa po ochorení zotaví mentálne aj fyzicky bez problémov. Avšak pretrvávajúce kognitívne účinky sú reálnym rizikom, najmä pre starších ľudí. Tí majú vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať ťažký priebeh a dlhodobé komplikácie.

Výskum ukázal, že kovid môže urýchliť mentálny úpadok u starších dospelých s demenciou, uvádza portál time.com. Môže tiež zvýšiť pravdepodobnosť rozvoja demencie. Ľudia nad 60 rokov, ktorí prežili nákazu, mali výrazne vyššie riziko rozvoja demencie už po roku v porovnaní s rovnako starými ľuďmi, ktorí nemali respiračnú infekciu. Kognitívne postihnutie bolo takmer dvakrát častejšie medzi ľuďmi, ktorí mali kovid, v porovnaní s nenakazenou kontrolnou skupinou.

Spoluautor štúdie a bývalý junior výskumník na Columbia University Dan Shan napísal v e-maile, že treba vykonať ďalší výskum na potvrdenie, či vírus priamo spôsobuje demenciu, ale jeho tím je „celkom presvedčený“, že existuje spojenie.

„Početné štúdie ukázali, že respiračné infekcie, ako je chrípka, môžu viesť k vyšším rizikám kognitívnych deficitov alebo demencie,“ napísal D. Shan. „Avšak tieto zistenia nepritiahli toľko pozornosti verejnosti ako kovid-19.“

Ďalšie dôležité správy

Silhouette,Depressed,Man,Sadly,Sitting,On,The,Bed,In,The
Neprehliadnite

Osamelí ľudia by mali zbystriť pozornosť. Vedci u nich zaznamenali zvýšené riziko mŕtvice