S návrhom prišiel poslanec Boris Susko (Smer-SD), ide o „prílepok“ do nesúvisiaceho zákona o európskom zoskupení územnej spolupráce. Smer-SD v stredu podvečer jeho návrh schválil, platiť má začať od apríla.
Zákon o verejnom obstarávaní tak nebude zaväzovať ľudí, ktorí získajú dotácie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, aby si do rodinného domu alebo bytovky kúpili malú fotovoltaickú elektráreň (s výkonom do 10 kilowattov) alebo kotol na biomasu. Výnimka platí nielen na nákup technológie (kotla či kolektora), ale tiež na výber remeselníkov, ktorí by riešili súvisiace stavebné úpravy.
Dotácie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja na zdroje zelenej energie momentálne čerpajú podnikatelia, no tí musia pri ich míňaní postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní. „Chceme túto možnosť rozšíriť aj pre fyzické osoby, domácnosti pre ich osobnú potrebu, na ktoré by sa postupy verejného obstarávania nemali vzťahovať. A preto táto výnimka,“ zdôvodnil podľa agentúry SITA poslanec B. Susko.
S dotáciami na zdroje zelenej energie prišiel ešte predvlani poslanec a vicepremiér pre investície Ľubomír Vážny (Smer-SD). Za päť rokov sa má takto rozpustiť balík asi 100 miliónov eur. Napríklad na jeden slnečný panel by mohla domácnosť získať dotáciu 1 500 eur, čo je asi tretina z celkovej ceny domácej dvojkilowattovej elektrárne.
Výnimka, ktorú navrhol B. Susko, bude platiť len na podlimitné zákazky, teda nákup tovaru a služieb do 134-tisíc eur a stavebných prác do 5,186 milióna eur. Dotácia má podľa poslanca tvoriť najviac polovicu hodnoty celej zákazky.
Inštalácia malej fotovoltaickej elektrárne Zdroj: flickr.com/brian kusler
Dotácie na zdroje zelenej energie majú domácnosti čerpať nielen na malé fotovoltaické elektrárne či kotle na biomasu, ale tiež na slnečné kolektory na ohrev vody, malé veterné turbíny či tepelné čerpadlá.
Podľa platných pravidiel by domácnosť, ktorá získa eurodotáciu v hodnote pár tisíc eur, musela robiť verejné obstarávanie. Išlo by len o jednoduchý prieskum trhu, kde osloví aspoň troch rôznych dodávateľov a vyberie si najvýhodnejšiu ponuku. Papiere o tomto prieskume trhu by musela archivovať, keby jej postup neskôr preveroval Úrad pre verejné obstarávanie.
Od apríla tieto papierovačky odpadnú. Majiteľ nehnuteľnosti tak bude môcť z dotácie pokojne zaplatiť známemu, aby mu kolektor alebo kotol osadil.
Návrh B. Suska v stredu skritizovala poslankyňa strany Most-Híd a bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Nepáči sa jej, že Smer-SD prichádza po mesiaci s ďalšou výnimkou z pravidiel verejného obstarávania. Minulý mesiac totiž cez iný „prílepok“ oslobodil od tendrov zákazky súvisiace s našim predsedníctvom Európskej únii, bez súťaže sa tak môžu diplomati míňať stovky tisíc eur.
„Toto nie je normálny legislatívny proces. Dajte si dotazník na všetky ministerstvá, pozbierajte výnimky zo zákona o verejnom obstarávaní a doneste ich sem naraz. A úplne najlepšie, keď ich všetky dáte do nového zákona o verejnom obstarávaní, ktorý je teraz v pripomienkovom konaní,“ kritizovala L. Žitňanská poslancov zo Smeru-SD.