Kosovská vláda v utorok v snahe obmedziť spotrebu elektriny zakázala energeticky náročnú ťažbu kryptomien. S odvolaním sa na ministerstvo hospodárstva a energetiky to napísala agentúra Reuters.
Obmedzenie dodávok elektriny
Krajina sa kvôli výpadkom vo výrobe energií stretáva s najhoršou energetickou krízou v histórii. Ťažiť kryptomeny sa vďaka nízkym cenám energie v posledných rokoch rozhodlo mnoho mladých Kosovčanov. Vzhľadom na výpadky uhoľných elektrární a vysoké dovozné ceny energie boli kosovské úrady minulý mesiac nútené obmedziť dodávky elektriny.
Proroci skazy. Šiesti významní investori predpokladajú pohromu na finančných trhoch
V decembri vyhlásili na 60 dní výnimočný stav, ktorý vláde umožnil vyčleniť viac peňazí na dovoz energie, zaviesť ďalšie obmedzenia dodávok a nové sprísnené opatrenia. Ťažba kryptomien je na vzostupe v severnej časti Kosova obývanej prevažne etnickými Srbmi.
Ťažia kryptomeny
Tí kosovský štát neuznávajú a odmietajú za elektrinu platiť. Krajina s 1,8 miliónmi obyvateľov teraz dováža viac ako 40 percent spotrebovanej energie. Vysoký dopyt panuje v zimnom období, keď ľudia elektrinu využívajú hlavne na vykurovanie. Jeden ťažiar oznámil agentúre Reuters pod podmienkou anonymity, že platí za elektrinu približne 170 eur mesačne.
Riskujú všetko, aby zarobili na bitcoine. Čínski úradníci ho ťažia vo veľkom
Ťažbou kryptomien potom získava okolo 2 400 eur za mesiac. Kryptomeny sa v začiatkoch ťažili cez počítačové procesory. Neskôr ťažiari prešli na grafické karty, ale v súčasnosti sa pri veľkej časti kryptomien využívajú výkonné ASIC čipy, ktoré sú optimalizované na spotrebu energie.
Najznámejšia kryptomena bitcoin spotrebuje za rok asi dvakrát viac elektriny ako Česká republika. Keby bol bitcoin štát, patril by medzi tridsať najväčších spotrebiteľov elektrickej energie.