Odbory v oceliarňach U. S. Steel Košice vyhlásili od pondelka štrajkovú pohotovosť, dôvodom je spor v kolektívnom vyjednávaní. TASR o tom za Odborový zväz (OZ) KOVO informovala Anita Fáková s tým, že zároveň požiadali Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR o pridelenie sprostredkovateľa. U. S. Steel Košice priebežné výsledky rokovania s odborármi nechce komentovať, verí však v dohodu.

Dĺžka pracovného času

Vedenie spoločnosti rokuje s odbormi počas posledných dvoch rokov už tretíkrát. Predmetom stretnutí boli spory o počte zamestnancov, mzdách aj dĺžke pracovného času, informujú Hospodárske noviny (HN).

Práve dĺžka pracovného času bola kameňom úrazu. „Zápasíme s rovnakým problémom ako v minulom a predminulom roku. Napriek tomu, že sa spoločnosti mimoriadne darí a je v podniku o tritisíc zamestnancov menej, požaduje predlžovanie pracovného času,“ uviedol pre HN šéf Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga.

Manažment chce zmenu

Navyšovanie dĺžky pracovného týždňa podľa odborov prekračuje červenú čiaru. Už od minuloročného rokovania je v zmluve zakotvené, že sa v hute môže uplatniť pravidlo 3+3. „To znamená, že ak je to potrebné, zamestnávateľ to na obdobie troch mesiacov môže oznámiť prerokovaním a na ďalšie tri mesiace je na predĺženie už potrebné schválenie od odborárov,“ informujú HN.

Manažment by chcel opäť zmenu. „Aktuálne vedenie požaduje pre administratívnych zamestnancov zvýšenie týždenného pracovného času na 37,5 hodiny celoročne. No a pre vybrané skupiny by podľa predstáv manažmentu malo platiť pravidlo 8+2,“ uviedol Varga. Takto by mohol byť pracovný týždeň dlhší až o osem mesiacov v roku.

Pripomenul, že štrajková pohotovosť nie je štrajk, ale prejav pripravenosti zamestnancov ho zrealizovať, ak to bude nevyhnutné.

Kolektívne vyjednávanie

Celý proces kolektívneho vyjednávania vo všetkých otvorených častiach hodnotí ako nesmierne náročný dialóg. „Očakávaný kompromis je pritom vždy možný, dôležitý je však aj vzájomný rešpekt a vecná argumentácia,“ dodal odborový predák.

Manažérka pre vzťahy s médiami U. S. Steel Košice Ľubomíra Šoltésová v reakcii pre TASR uviedla, že rokovania s odborármi pokračujú a ich priebežné výsledky nebudú cez média komentovať. „S naším sociálnym partnerom sme vždy dokázali nájsť riešenie aj na zložité otázky a veríme v dohodu aj tentoraz,“ povedala.

Hovorí sa o predaji

HN potvrdili dobre informované zdroje, že by košická fabrika mala byť aktuálne na predaj, čo nie je prvý pokus o odchod zo slovenského trhu. Táto téma bola na stoje aj pred piatimi rokmi, kedy prišla pre USA manažment zaujímavá ponuka od čínskych He Steel Group a energetického holdingu CEFC, ale aj od českej Moravia Steel. Najvyššia ponuka sa pohybovala na hranici 1,5 miliardy eur, predaj sa však nakoniec neuskutočnil.

Tentokrát má o U. S. Steel záujem niekoľko zahraničných spoločností, podľa HN už prebiehajú aj konkrétne rokovania. Podrobnejšie informácie košické oceliarne neposkytli.

Ďalšie dôležité správy

V Košiciach otvorili v nedeľu ráno všetkých 66 odberných miest. Plošné testovanie na ochorenie COVID-19 tak pokračuje zatiaľ bez problémov aj počas tretieho dňa. Na snímke v Košiciach sa testovalo aj v areáli U. S. Steel Košice, kde sa bude testovať aj v pondelok. Košice, 10. januára 2021. FOTO TASR - Milan Kapusta
Neprehliadnite

Zákaz dovozu ruského uhlia výrobu U. S. Steel Košice neovplyvní