Pre novú formu alternatívnej dopravy prevádzkovateľ buduje sieť minimálne 70 nabíjacích bodov po celom meste, aktuálne je dostupných sedem nabíjačiek, každá pre tri mopedy. Skútre je možné nabíjať aj v bežnej zásuvke 230 voltov v rodinnom dome či firme. Dvojmiestny skúter sa vyznačuje bezhlučnou jazdou bez emisií s dojazdom až 65 kilometrov.
„Verejný skúter prináša príjemnú ekologickú alternatívu k osobnému autu bez potreby vozidlo vlastniť. Motorku si požičiate ľahko pomocou mapy v aplikácii a jazdu môžete ukončiť kdekoľvek v hraniciach mesta," uviedol generálny riaditeľ Antik Telecom Igor Kolla.
Jazda je spoplatnená, ukončenie jazdy v príslušnej nabíjačke alebo s nabitým skútrom nad 80 percent je bezplatné, spoplatňuje sa pri nabití pod túto hranicu. Súčasťou ceny zapožičania je aj prilba a potrebné doklady od vozidla. Pre jazdu je nutné byť držiteľom vodičského oprávnenia AM, ktorá sa získava spolu s oprávnením typu B.
Zapožičanie si vyžaduje registráciu v aplikácii a depozit 80 eur, možné je aj zdieľať už vložený depozit a kredit zo služby Verejný bicykel. Užívateľ pred jazdou naskenuje QR kód motorky. Riadiaci modul skútra obstaráva z palubnej siete potrebné dáta, napríklad o stave batérií, presnej polohe, dostupnosti prilby, otvorení odkladacieho boxu, ale aj náklonu motorky na zistenie, či vozidlo nie je spadnuté na ceste.
Operátor chce cieľovo vybudovať v meste niekoľko sto nabíjacích staníc, ktoré budú využiteľné aj pre elektrobicykle, kolobežky či zdieľané elektromobily. Projekt podľa I. Kollu nadväzuje na službu Verejný bicykel spustenú v Košiciach v máji, ktorá celkovo zaznamenala už 200-tisíc jázd a desaťtisíce používateľov. Operátor plánuje službu Verejný skúter aj v Bratislave a ďalších mestách.
„Najneskôr na jar budúceho roka spustíme službu v komerčnej prevádzke, podobne ako v Košiciach aj v Bratislave," uviedol Peter Blaas z Antik Telecom.