P. Polakoviča pred ôsmimi rokmi odsúdil Špeciálny súd na dva roky podmienečne za to, že mal núkať úplatok kolegyni Márii Mešencovej. Mala za to ovplyvniť výpoveď svojho klienta. Advokátka však začala spolupracovať s políciou a vďaka tomu P. Polakoviča chytili.
Rozsudok nad P. Polakovičom najskôr Najvyšší súd potvrdil, ústavný mu spis vrátil v marci 2011. Rozsudok padol až o tri roky neskôr. Senát tento týždeň rozhodol v prospech obžalovaného. Spochybnil hlavný dôkaz obžaloby – použitie M. Mešencovej ako agentky.
Netrestní sudcovia dlho študovali
Najvyšší súd dlho nevedel poskladať senát, lebo viacerých trestných sudcov vylúčili pre zaujatosť. Napokon okrem trestných sudcov Gabriely Šimonovej a Richarda Bureša, rozhodovali aj traja netrestní - Milan Morava, Peter Melicher a Milan Deák. Spis im bol pridelený v marci 2013, rozhodli až v novembri 2014.
„Bol potrebný čas na preštudovanie, vysporiadanie sa s námietkami,“ zdôvodňuje predseda kancelárie Najvyššieho súdu Jozef Kaffka dĺžku konania.
Väčšinu času poberali všetci sudcovia senátu špeciálny príplatok, čo je mesačne okolo 1 600 eur. Nárok na neho majú zo zákona sudcovia Špecializovaného trestného súdu, ktorí rozhodujú o korupčných prípadoch. Na Najvyššom súde ho vyplácajú trestným sudcom, ktorí pojednávajú o odvolaniach voči týmto rozsudkom.
Na príplatky im siahli v auguste
Vďaka netypickému zloženiu senátu si o tisícky eur prilepšili aj netrestní sudcovia M. Morava, P. Melicher a M. Deák, pričom mali pridelenú len túto jedinú korupčnú kauzu.
Príplatky dostávali počas pôsobenia predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, po nástupe nového vedenia im boli pozastavené. Vtedy zastupujúca šéfka Jarmila Urbancová ich v auguste prestala vyplácať všetkým, pričom sa opierala o nález ústavného súdu a rozhodla, že špeciálna „odmena“ patrí len sudcovi-spravodajcovi, ktorý má korupčnú vec na starosti.
TREND v utorok cez tlačové oddelenie súdu oslovil aj dotknutých sudcov, zatiaľ neodpovedali. Ich stanovisko doplníme.