Boj proti korupcii v podnikateľskom prostredí v regióne, ktorý zahŕňa Európu, Blízky východ, Indiu a Afriku, je stále nedostatočný. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti EY, na ktorom sa zúčastnilo 4 100 respondentov zo 41 krajín. Korupčné správanie za problém označila viac ako polovica opýtaných podnikateľov vo vrcholovom manažmente. Na Slovensku až 81 percent podnikateľov považuje korupciu za veľmi rozšírenú, čo je štvrtý najhorší výsledok zo všetkých zúčastnených krajín. Len 11 percent opýtaných Slovákov je presvedčených, že zákony a iné predpisy významne prispievajú k boju proti neetickému konaniu. Celkovo 77 percent respondentov súhlasí s tým, že stíhanie páchateľov podvodov a korupcie pomôže odradiť ďalších, potenciálnych hriešnikov, na Slovensku si to myslí 68 percent respondentov. „V niektorých rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomikách sme zaznamenali známky zlepšenia. To sa však netýka Slovenska, kde štyria z piatich respondentov (81 percent) stále považujú korupciu za zásadný problém v krajine,“ upozorňuje partner oddelenia pre Vyšetrovanie podvodov a riešenie sporov EY v strednej Európe Daniel Bican.

Nový typ salmonely kmeňa Mbandaka objavili veterinárni inšpektori v brazílskych kuracích pečeniach v prevádzke v Prievidzi. Ide tak už o druhý kmeň salmonely nájdený v brazílskom mäse na Slovensku. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. „Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS) od začiatku kontrol zachytili už sedem prípadov nakazeného brazílskeho mäsa salmonelou. Z toho išlo o šesť produktov mrazených kuracích pečení a jedny pokazené brazílske mrazené kuracie prsia. Z celkovo 669 úradných kontrol odobrali 110 vzoriek, zákaz predaja a okamžitá likvidácia sa týka 26 produktov,“ informovala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná,

Podmienky evidencie uchádzačov o zamestnanie na úradoch práce sa od začiatku mája tohto roka sprísnia. Ak nezamestnaný predčasne opakovane skončí do jedného mesiaca zamestnanie sprostredkované úradom práce, pol roka sa nebude môcť vrátiť do evidencie uchádzačov o prácu. Vyplýva to z novely zákona o službách zamestnanosti, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Trnavská automobilka Peugeot Citroën Automobiles Slovakia (PCA Slovakia) plánuje rozšíriť svoju výrobu. Ako vyplýva z materiálu zverejneného Ministerstvom hospodárstva SR (MH), automobilka by mala preinvestovať do výroby nového modelu necelých 100 miliónov eur. Vzniknúť by malo 420 nových pracovných miest. Automobilka už požiadala ministerstvo o poskytnutie investičnej pomoci, a to vo výške 18,6 milióna eur.

Ťažšie dostupné obce v blízkosti Vodného diela Gabčíkovo by so zvyškom Slovenska mohla spojiť nová cesta. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorý je v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR, analyzuje s Ministerstvom dopravy a výstavby SR a s ďalšími inštitúciami a organizáciami možnosť prebudovania už existujúcich priepustov pod prívodným kanálom vodného diela na cesty pre verejnosť.

Korupcia na Slovensku prekvitá, priznali podnikatelia

Vodné dielo Gabčíkovo Zdroj: SITA

Ministerstvo práce a sociálnych vecí má do konca tohto roka reformovať služby zamestnanosti a aktívnu politiku trhu práce. Vyplýva to z akčného plánu k Národnému programu reforiem na rok 2017, ktorý sa nachádza v pripomienkovom konaní. "Formou profilácie a individualizovaného poradenstva sa podporí umiestňovanie prioritnej skupiny dlhodobo nezamestnaných na trhu práce,“ uvádza sa v materiáli. Rezort práce má tiež zaviesť nové nástroje aktívnej politiky trhu práce na podporu dlhodobo nezamestnaných, vrátane vzdelávania a rekvalifikácie.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) pokračuje v podpore lokálnych výrobcov potravín. Po obchodnej sieti Lidl agrorezort rokoval aj s obchodným reťazcom Kaufland, ktorý prisľúbil vyčleniť väčší priestor vo svojich maloobchodných predajniach pre regionálnych výrobcov potravín. Informoval o tom Michal Feik z odboru komunikácie a marketingu rezortu pôdohospodárstva.

Dlhodobo evidovaní nezamestnaní a dlhodobo neaktívni ľudia budú viac motivovaní k tomu, aby sa zamestnali. Kým v súčasnosti sa im pri posudzovaní nároku na dávky v hmotnej núdzi nezapočítava 25 % príjmu zo závislej činnosti, po novom sa im nebude zaratávať 50 % ich príjmu z práce počas prvého roka od nástupu do zamestnania.  Vyplýva to z novely zákona o službách zamestnanosti, ktorou sa novelizuje aj zákon o pomoci v hmotnej núdzi. Parlamentom schválenú legislatívu podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Aktivita v ekonomike eurozóny sa v marci dostala na 71-mesačné maximum. Index nákupných manažérov (PMI), ktorý odzrkadľuje aktivitu v hospodárstve, v marci posilnil na úroveň 56,4 bodu z februárových 56 bodov. Informovala o tom v stredu agentúra IHS Markit, ktorá index zostavuje. Marcová hodnota indexu je mierne nižšia v porovnaní s predbežným odhadom, ktorý naznačoval, že PMI eurozóny stúpol na 56,7 bodu. Index je však vysoko nad hranicou 50 bodov, čo signalizuje rast ekonomickej aktivity.

Spoločnosť Alpine Oil and Gas (AOG), ktorá na severovýchode Slovenska skúma podzemné ložiská ropy a plynu, sa rozhodla ustúpiť tlaku zo strany ochranárskych združení a miestnych samospráv. Firma sa rozhodla, že uskutoční proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) aj na prieskumných vrtoch, na ktorých už začala s prácami. „Zaviazali sme sa skúmať slovenské zdroje ropy a plynu bezpečným a transparentným spôsobom. Preto dobrovoľne pripravíme a predložíme žiadosť o vykonanie zisťovacieho konania o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, a to ku každému z prieskumných vrtov,“ uviedol generálny riaditeľ AOG Michael Lewis.

Korupcia na Slovensku prekvitá, priznali podnikatelia

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.