Dlh francúzskeho telekomunikačného impéria Altice miliardára Patricka Drahiho sa po rokoch agresívnych akvizícií nafúkol na viac ako 60 miliárd dolárov. A jeho splácanie je v dôsledku rastu úrokových sadzieb čoraz drahšie. Ďalšia rana pre skupinu prišla zo strany vyšetrovacích orgánov. Podozrenia z korupcie, prania špinavých peňazí a daňových podvodov viedli k suspendovaniu viacerých vedúcich pracovníkov a ukončeniu spolupráce s desiatkami dodávateľov v Portugalsku, Francúzsku a Spojených štátoch.
Spoločnosť tvrdí, že je obeťou údajných neprávostí. Dôležité súvislosti a fakty priblížila agentúra Bloomberg.
1. Čo je Altice?
Je to konglomerát, ktorý poskytuje telefónne služby, prístup na internet a televízny obsah v krajinách od USA po Izrael. Miliardár P. Drahi, ktorý žije vo Švajčiarsku, založil firmu s dvoma partnermi v roku 2002 a rozšíril ju prostredníctvom významných akvizícií spoločností vrátane francúzskeho telekomunikačného operátora SFR Group či amerických spoločností Suddenlink a Cablevision. V roku 2021 sa Altice stala najväčším akcionárom britskej telekomunikačnej spoločnosti BT Group.
2. Čo je dosiaľ známe o vyšetrovaní?
Portugalskí prokurátori uviedli, že majú podozrenie, že rozhodnutia o obstarávaní prijaté v Altice Portugal boli zmanipulované spôsobom, ktorý poškodil konkurentov skupiny. To malo zvýhodniť sprostredkovateľov, pričom došlo ku korupcii, daňovým podvodom a praniu špinavých peňazí. Preskúmané boli zmluvy s približne 60 dodávateľmi Altice na celom svete.
3. Kto sú podozriví?
V Portugalsku zatkli päť ľudí vrátane Armanda Pereiru, jedného zo spoluzakladateľov spoločnosti. Je považovaný za Drahiho pravú ruku v skupine, zodpovedá za technické operácie vrátane obstarávacích zmlúv. Spoločnosť Altice USA prepustila hlavného obstarávateľa Yossiho Benchetrita – Pereirovho zaťa. Alexandre Fonseca, výkonný spoluriaditeľ skupiny a šéf jej divízií v Spojených štátoch a Portugalsku, odstúpil v januári. Tatiana Agova-Bregouová, výkonná riaditeľka Altice France, odišla na nútenú dovolenku. Medzi dodávateľmi, s ktorými spoločnosť ukončila spoluprácú, sú sprostredkovatelia pre čínskeho výrobcu Huawei, okrem iných aj Nokia a Cisco.
4. Ako reagovala spoločnosť?
Altice uviedla, že sa stala obeťou podvodu a zváži použitie „dostupných právnych prostriedkov“ proti jednotlivcom, ktorí sa na ňom podieľali. Pereirov právnik obvinenia portugalskej prokuratúry odmietol. A. Fonseca v príspevku na LinkedIn uviedol, že nevie o žiadnej aktivite súvisiacej s obvineniami.