Koronavírusový variant omikron zaznamenali už v 89 krajinách sveta a počet prípadov sa v oblastiach s komunitným šírením zdvojnásobuje každé 1,5 až 3 dni, uviedla v sobotu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

WA 32 Záhreb - Ruska sa necháva očkovať jednodávkovou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson v Záhrebe 9. novembra 2021. Napriek prudkému nárastu nových prípradov nákazy koronavírusom sa Chorvátsko stáva novou obľúbenou destináciou pre Rusov, ktorí sa potrebujú zaočkovať západnými vakcínami potrebnými na cestovanie po Európe a Spojených štátoch. FOTO TASR/AP


A woman from Russia is administered a dose of the Johnson COVID-19 vaccine in Zagreb, Croatia, Tuesday, Nov.
Neprehliadnite

Tri druhy vakcín vrátane Sputnika sú proti koronavírusovému variantu omikron prakticky neúčinné

O omikrone sa ani zďaleka nevie všetko

Omikron sa rýchlo šíri aj v krajinách s vysokou úrovňou imunity obyvateľstva. Podľa WHO však stále nie je jasné, či je to spôsobené schopnosťou vírusu imunitu obísť, jeho inherentnou zvýšenou nákazlivosťou alebo kombináciou oboch.

očkovanie
Neprehliadnite

Nemecko bojuje proti omikronu, zrýchľuje očkovanie a vakcíny sa míňajú, oslovilo štyri štáty

Na Slovensku je nový variant od minulej soboty

„O klinickej závažnosti omikronu stále existujú len obmedzené údaje," uviedla WHO s tým, že na pochopenie toho, aký závažný má profil a ako jeho závažnosť ovplyvňuje očkovanie a už existujúcu imunitu, je potrebných viac údajov. Nový variant omikron po prvý raz hlásili 24. novembra z Juhoafrickej republiky. V sobotu nový koronavírusový variant potvrdili už aj na Ukrajine i v Egypte. Slovensko svoje prvé tri prípady potvrdilo pred týždňom.

Zimbabwe Vaccinates Teens In Rural Areas
Neprehliadnite

Omikron môže byť slabší ako delta. Nádej vyvoláva prepad hospitalizácií v Južnej Afrike