Európska únia by podľa neho mohla mať ešte väčší dosah na niektoré svoje členské štáty. Vidí viacero rovín možného fungovania. Kľúčové je podľa neho eliminovať regionálne rozdiely v hlavných indikátoroch.

„To znamená, že keď sa pozerá Európska komisia na nás, tak je pravda, že Slovensko, ale aj ďalšie krajiny výrazne zaostávajú v odvrátiteľných úmrtiach pri iných ochoreniach než covid-19. Takže jedným z cieľom Európskej zdravotnej únie je zabezpečiť to, aby sa tieto rozdiely v budúcnosti odstránili,“ vysvetlil analytik.

Analytik predpokladá, že po pandémii koronavírusu Európu pravdepodobne čaká „veľká vlna“ civilizačných ochorení, napríklad  diabetu, hypertenzie či rakoviny.

Cieľom EHU by podľa neho malo byť nastavenie procesov v zdravotníctve jednotlivých členských krajín tak, aby bola úroveň starostlivosti čo najviac štandardizovaná.

Ďalšie dôležité správy

KK60 Brusel - Na snímke ľudia pochodujú počas demonštrácie proti sprísneniu opatrení v Bruseli 19. decembra 2021. Tisíce ľudí v nedeľu protestovali v belgickej metropole Brusel proti sprísneným vládnym opatreniam zameraným na spomalenie šírenia koronavírusu. Išlo už o tretí takýto protest za posledných niekoľko týždňov. FOTO TASR/AP
Protestors march during a demonstration against COVID-19 measures in Brussels, Sunday, Dec. 19, 2021. Thousands of protesters demonstrated through central Brussels o
Neprehliadnite

Protestovali ,,za slobodu" a proti covidovým opatreniam, 50-tisíc ľudí zaplavilo ulice Bruselu