V roku 2020 ukončilo na Slovensku svoje podnikanie 39 hotelov a ubytovacích zariadení. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu. Zvyšné fungujú len vo veľmi obmedzenom režime. Podľa údajov poradenskej spoločnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company, ktorá sa venovala dlhodobejšiemu prieskumu, sa zistilo, že to predstavuje 1,6 percenta zo všetkých prevádzok tohto typu na slovenskom trhu. Paradoxne sa ich počet v kritickom roku zvýšil a je výrazne vyšší ako v roku 2018. Horšiu situáciu evidujú v Českej republike.
Viac o takmer 400
V roku 2020 bolo na Slovensku registrovaných 2 480 hotelov, kempingov a prevádzok krátkodobého ubytovania. Medziročne to predstavuje nárast o 223 poskytovateľov a od roku 2018 je ich viac o 396. Rušenie prevádzok sa však v jednotlivých rokoch pohybuje v desiatkach. „Vlani, napriek veľmi kritickému obdobiu pre tento sektor, podnikanie ukončilo 39 z nich, predvlani len o osem menej. Keď však tieto čísla rozmeníme na drobné, vidíme, že podnikanie najčastejšie rušili hotely – celkovo bolo podľa dostupných údajov zatvorených 12 hotelov z celkového počtu 699, vznikli však ďalšie štyri nové,“ približuje Petra Štěpánová, analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company.
Naopak, vlani výrazne pribudlo možností na turistické a krátkodobé ubytovanie. Slováci tak podľa oficiálnych údajov založili 213 nových ubytovacích prevádzok z celkového počtu 1 276, pričom úbytok v ich objeme bol len mierny, konkrétne -12.
Regal Burger: Väčšina našich prevádzok je na tom dnes lepšie ako priemer na trhu. Expandujeme
Vznik nových ubytovacích zariadení na Slovensku eviduje aj Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS).
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?