Utorok 25. augusta 2020
20:03 V Bratislavskom krji evidujú šesť pozitívne testovaných osôb na nový koronavírus. Ide o troch mužov a tri ženy. Jedna osoba pricestovala na Slovensko z Ukrajiny. Tri osoby sú dohľadávanými kontaktmi už pozitívnych osôb. Ostatné prípady sú sporadické výskyty bez vzájomnej epidemiologickej súvislosti s už pozitívnymi osobami v kraji. ,,O komunitnom šírení ochorenia by sme hovorili, ak by sa neobjasnené pramene pôvodcu nákazy objavovali bežne a vo väčšom počte, a to zatiaľ nie je prípad Bratislavského kraja," uviedol RÚVZ. Hygienici naďalej vyzývajú verejnosť, aby dodržiavala základnú zásadu ,,ROR: rúško-odstup-ruky". ,,Rúška zabraňujú, aby človek, ktorý je potenciálne nakazený, šíril vírus ďalej do okolia. Prenosu ochorenia bránime rovnako dostatočným sociálnym odstupom i častým a dôkladným umývaním rúk. Neumytými rukami sa šíri až 80 percent infekcií," pripomínajú. (TASR)
15:55 Mesto Bratislava mení po dôkladnej analýze čerstvých dát mestským epidemiológom a ďalšími odborníkmi farbu epidemickej fázy na svojom Covid-19 semafore na červenú. Ten označuje epidemický stav v hlavnom meste za vážny. Magistrát preto spúšťa preventívne opatrenia, ktoré má vo svojej kompetencii. Dotkne sa to niektorých podujatí, zariadení pre seniorov. Pripravuje testovanie kľúčových zamestnancov, spúšťa prípravu karanténneho zariadenia pre ľudí bez domova a mestský terénny tím zintenzívni podporu sociálnych služieb. (TASR)
15:09 Nový koronavírus usmrtil vo svete od konca decembra už najmenej 813 733 ľudí. Celkovo bolo vo svete zaznamenaných najmenej 23 689 860 prípadov infekcie. Z nich najmenej 15 098 600 ľudí je teraz pokladaných za vyliečených. Údaje, získané od úradov jednotlivých štátov a od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), sú pravdepodobne len časťou skutočného počtu infekcií. Mnohé krajiny testujú len prípady s príznakmi alebo len najvážnejšie prípady. V pondelok bolo po celom svete zaznamenaných 4 252 nových úmrtí a 222 172 nových prípadov nákazy. Na základe najnovších správ najviac nových úmrtí bolo v Indii (848), po nej nasledovala Brazília (565) a Spojené štáty (450). (TASR)
15:07 Britský farmaceutický gigant AstraZeneca oznámil, že začal klinické testy nového lieku určeného na prevenciu infekcie koronavírusom, ako aj na liečbu ochorenia Covid-19. Prví dobrovoľníci už dostali dávky liečiva v rámci klinických skúšok. Liek označovaný ako AZD7442 je kombináciou dvoch druhov protilátok a bol podaný 48 zdravým ľudom vo veku od 18 do 55 rokov, uviedla spoločnosť. Okrem tejto najnovšej štúdie, ktorej výsledky sa očakávajú koncom roka, spolupracuje firma AstraZeneca s Oxfordskou univerzitou na vývoji vakcíny proti koronavírusu, ktorá údajne prináša povzbudivé výsledky. (TASR)
14:41 Pri prejazde cez Rakúsko potrebujú Slováci nové tlačivo o tranzite. Ide o aktuálne nariadenie ministra zdravotníctva Rakúskej republiky. Rakúske orgány odporúčajú mať tlačivo vypísané a vytlačené, aby sa predišlo kolónam na hraničných priechodoch. V určitých časových intervaloch sa budú vykonávať aj zdravotné kontroly, a to merania telesnej teploty. Na vstupe do Rakúska teda môže dochádzať k zdržaniu, podotkla Paulenová. V súvislosti s novým nariadením dokladovať prejazd tlačivom o tranzite, sa cez víkend tvorili rozsiahle kolóny. Cestujúci čakali 10 až 14 hodín. V nedeľu sa situácia zlepšila, boli vykonávané iba náhodné kontroly. Minister zdravotníctva Rakúska uviedol, že prišlo k nesprávnej interpretácii nariadenia, kde nie je uvedená povinnosť kontrolovať každú prichádzajúcu osobu alebo vozidlo. (TASR)
14:35 Španielska vláda vyčlení 2 000 vojakov na boj s koronavírusom. V regiónoch budú pomáhať vyhľadávať nakazené osoby. (DenníkN)
13:00 Svetová zdravotnícka organizácia varovala, že liečbu ochorenia Covid-19 použitím krvnej plazmy odobranej pacientom, ktorí už chorobu prekonali, naďalej považuje za experimentálnu. Experti sa obávajú, že ,,núdzové schválenie" tejto liečby americkým prezidentom Donaldom Trumpom naruší riadny výskum. Výskum o účinnosti liečby naďalej prebieha. Výsledky štúdií zatiaľ nie sú presvedčivé. (TASR)
WHO tvrdí, že účinnosť liečby Covid-19 krvnou plazmou ešte nie je overená
12:50 Hongkongskí vedci oznámili prípad opätovnej nákazy koronavírusom. Hongkonskí vedci oznámili, že 33-ročný muž sa znova nakazil koronavírusom štyri a pol mesiaca po tom, čo sa uňho nákaza objavila po prvý raz. Genómová sekvencia podľa vyjadrení vedcov ukazuje, že dva kmene vírusu, ktoré u muža našli sú ,,jasne odlišné", v dôsledku čoho ide celosvetovo o prvý potvrdený prípad opätovnej nákazy. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že je dôležité nerobiť unáhlené závery na základe prípadu jedného pacienta. Experti tvrdia, že opätovná nákaza môže byť zriedkavé a nemusí byť nevyhnutne závažná. (TASR)
12:41 Česká poslankyňa hnutia ANO Karla Šlechtová sa nakazila novým koronavírusom a časť jej kolegov z vládnej koalície musela ísť do karantény. Snemovňa naposledy zasadala minulý týždeň, keď na mimoriadnej schôdzi schvaľovala zákon v stave legislatívnej núdze. V karanténe je zo Snemovne podľa dostupných informácií 13 ľudí. Ide o poslancov, ktorí boli v blízkosti Šlechtovej pri rokovaní dolnej komory, ale aj o členov poslaneckej frakcie ANO. Poslanci podstupujú testy na koronavírus, pričom v izolácii musia zostať až do druhého testu. Ten majú absolvovať začiatkom septembra. Šlechtová mala pri rokovaní poslancov celý čas nasadené rúško, čím mohla znížiť riziko nákazy. Prípadom sa zaoberajú hygienici. (TASR)
12:25 Študenti Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre sa budú tento rok zapisovať do nového akademického roka bezkontaktne. Ako informovala UKF, tento krok súvisí s ochranou študentov pred šírením nového koronavírusu. Zápis na akademický rok 2020/2021 bude preto možné vykonať iba elektronicky prostredníctvom akademického informačného systému. (TASR)
12:14 Belgickí a holandskí lekári potvrdili, že jeden pacient v Holandsku a ďalší v Belgicku boli už dvakrát infikovaní novým typom koronavírusu. Informácie o opätovnom ochorení na Covid-19, ktoré koronavírus spôsobuje, boli potvrdené krátko po zverejnení správy o Hongkončanovi, ktorý sa opätovne nakazil 4,5 mesiaca po tom, čo bol vyhlásený za vyliečeného. Holandský pacient s recidívou na Covid-19 je starší muž a má oslabený imunitný systém. Podľa jej slov sú lepšie známe prípady ľudí, ktorí boli v dôsledku koronavírusu dlhší čas chorí a potom sa ich choroba opäť prehĺbila. Spresnila, že skutočná ,,reinfekcia", čo je prípad pacientov z Hongkongu, Holandska a Belgicka, si vyžaduje genetické testovanie vírusu v prvom aj v druhom štádiu infekcie, aby lekári boli schopní zistiť, či existujú rozdiely medzi týmito dvoma vírusovými kmeňmi. V Belgicku je to prípad ženy z mesta Leuven, u ktorej sa pozitívny nález zopakoval po troch mesiacoch od prvého ochorenia. Protilátky, ktoré si belgická pacientka vyvinula počas prvého nakazenia neboli dostatočné na to, aby zabránili druhej infekcii, ktorú spôsobil mierne pozmenený variant tohto vírusu. (TASR)
12:11 Rusko zaznamenalo v utorok 4 696 nových prípadov nákazy koronavírusom a 120 súvisiacich úmrtí. Celkový počet nakazených stúpol na 966 189. Dosiaľ nákaze podľahlo 16 568 pacientov. Najviac nových prípadov hlási Moskva (681), nasleduje Petrohrad (179), Moskovská oblasť (143), Rostovská oblasť (130) a Chabarovský kraj (125). V priebehu pondelka sa vyliečilo ďalších 6 652 ľudí. Z nákazy sa celkovo vyliečilo už 779 747 pacientov. V súčasnosti Rusko eviduje 169 874 aktívnych prípadov nákazy. (TASR)
12:00 Ministerstvo vnútra SR schválilo dva projekty na zvládnutie pandémie. Prvý projekt má hasičom zabezpečiť materiálno-technické vybavenie pre druhú vlnu Covid-19. Zámerom druhého je vytvorenie vlastného diagnostického setu na zistenie prítomnosti nového koronavírusu, ktorý bude pozostávať zo slovenských zdrojov a komponentov. (TASR)
11:30 Pandémia Covid-19 sa stále rozširuje, ale nárast prípadov a úmrtí sa po celom svete spomalil. Tento scenár však neplatí pre juhovýchodnej Áziu a východné stredomorske regióny, hovorí Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Vo svojej najnovšej epidemiologickej aktualizácii, ktorá bola vydaná v pondelok v noci, sa uvádza, že Amerika je naďalej najviac zasiahnutá a predstavuje polovicu novo nahlásených prípadov. (reuters)
11:18 Pásmo Gazy je v totálnej karanténe, zistili tam prípady nákazy. Prvé prípady nákazy koronavírusom mimo karanténnych zariadení zistili v husto zaľudnenom pásme Gazy. V celom pásme bude platiť 48-hodinová úplná karanténa (lockdown), a to už od pondelka večera. Zaznamenali tam štyri nové prípady infekcie a všetko sú to členovia tej istej rodiny v utečeneckom tábore al-Mughasí, kde žije približne 120-tisíc ľudí. Na základe všeobecnej karantény musia zostať zatvorené vzdelávacie inštitúcie, mešity a trhoviská. V pobrežnom palestínskom pásme žijú v nepriaznivých podmienkach celkovo dva milióny ľudí. Podľa katastrofického scenára sa tam očakávalo rýchle šírenie koronavírusu, ale obavy sa dosiaľ nepotvrdili a pandémia má v tejto oblasti zatiaľ mierny priebeh. V pásme Gazy sa nachádza okolo 20 karanténnych zariadení - všetky sú mimo husto obývaných oblastí. V týchto zariadeniach zatiaľ zistili všetkých 105 doterajších prípadov nákazy koronavírusom. Od zaznamenania prvých infikovaných ľudí na palestínskych územiach 5. marca je karanténa povinná pre každého človeka vstupujúceho na tieto územia. Z ochorenia Covid-19 spôsobovaného novým druhom koronavírusu sa vyliečilo asi 72 ľudí. (TASR)
10:07 V pondelok na Slovensku pribudlo 28 ľudí pozitívne testovaných na nový koronavírus. Celkovo tak v krajine evidujú 3 452 nakazených. Laboratóriá v pondelok urobili spolu 2 103 testov. ,,Pozitívne testovaní boli vyšetrení v okresoch Bratislava (4), Michalovce (3), Košice (3), Žilina (3), Sabinov (2), Trenčín (2), Prievidza (1), Prešov (1), Pezinok (1), Topoľčany (1), Humenné (1), Nové Mesto nad Váhom (1), Dolný Kubín (1), Námestovo (1), Malacky (1), Snina (1) a Galanta (1)," spresnilo Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti. Je medzi nimi 13 žien a 15 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 86 rokov. V nemocniciach je s ochorením Covid-19 alebo s podozrením naň hospitalizovaných 65 ľudí, z nich potvrdené ochorenie má 41 pacientov. Na JIS je sedem ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú traja pacienti. Vyliečilo sa ďalších 14 pacientov, spolu tak nový koronavírus na Slovensku už prekonalo 2 167 ľudí. Počet úmrtí v súvislosti s ochorením Covid-19 zostáva 33. Počet aktívnych prípadov na Slovensku je aktuálne 1 252. (TASR)
9:55 V Maďarsku pribudlo 24 potvrdených prípadov nákazy, čím celkový počet infikovaných novým druhom koronavírusu stúpol na 5 215. Zomrel jeden 94-ročný pacient s chronickými ochoreniami. Počet obetí nákazy dosiahol 614. Z ochorenia sa zotavilo 3 716 osôb. Aktuálne je nakazených 885 ľudí. V nemocničnom ošetrení je 57 pacientov, z nich sedem je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Operatívny štáb vyzval políciu, aby intenzívne kontrolovala ľudí, ktorí musia absolvovať úradnú domácu karanténu po návrate z rizikových krajín. V súčasnosti ich je 7 284. Počet vykonaných testov od vypuknutia pandémie v Maďarsku dosiahol 400 442. (TASR)
9:53 Česko potvrdilo 260 nových prípadov nákazy. Laboratóriá v pondelok otestovali 2 202 vzoriek. Celkovo Česko potvrdilo už 22 181 prípadov nákazy a 415 súvisiacich úmrtí. V pondelok nepribudlo žiadne. Vyliečilo sa 16 376 ľudí. Úrady za pondelok evidujú šesť vyliečených pacientov. Aktuálny počet nakazených pacientov dosiahol rekordný počet 5 390, z ktorých je 116 hospitalizovaných. (TASR)
Rúška budú povinné všade na internátoch univerzít okrem izieb
9:33 Rúška budú okrem izieb povinné všade na internátoch univerzít. Vysokoškolskí študenti, ktorí bývajú na internátoch, sa pred začiatkom nového akademického roka 2020/2021 musia pripraviť na sprísnený režim, ktorý sa z dôvodu pandémie nového koronavírusu dotkne aj ubytovacích zariadení. Ochranné rúška budú povinné všade vo vnútorných priestoroch internátu okrem izieb, kde študenti budú bývať. (TASR)
9:28 Austrália dosiahla 25-tisíc prípadov koronavírusu, úradníci žiadajú testovať viac. Austrália zaznamenala za posledných 24 hodín 151 nových infekcií, a 121 predošlí deň. Veľká časť prípadov bola zaznamenaná v austrálskom štáte Viktória, zvyšok tvoril Nový Južný Wales. (reuters)
9:25 Hlavné mesto Južnej Kórey Soul uzatvára väčšinu škôl a nalieha na lekárov, aby sa vrátili do práce. Južná Kórea v utorok nariadila väčšine škôl v Soule a okolitých oblastiach zatvoriť a presunúť otvorenie tried naspäť na 11. september. Jedná sa o posledné zo série preventívnych opatrení zameraných na zamedzenie ďalšej vlny nákazy koronavírusom. Minister zdravotníctva Park Neung-hoo v utorok prosil tisíce lekárov, aby sa vrátili do práce. Lekári protestujú proti niekoľkým vládnym návrhom, vrátane plánu na zvýšenie počtu študentov medicíny o 4 000 v priebehu nasledujúcich desiatich rokov. (reuters)
8:00 Riaditeľ amerického Národného ústavu pre infekčné choroby Anthony Fauci varuje pred zavedením vakcíny pred bezpečnostnými kontrolami. Distribúcia vakcíny Covid-19 predtým, ako sa preukáže, že je bezpečná a účinná pri veľkých pokusoch, je zlý nápad, ktorý by mohol mať negatívny účinok na testovanie iných vakcín, Anthony Fauci, riaditeľ amerického Národného ústavu pre infekčné choroby. ,,Jedným z potenciálnych nebezpečenstiev, ak predčasne vypustíte vakcínu, je to, že by pre ostatné vakcíny bolo ťažké, ak nie nemožné, zaregistrovať ľudí do ich testovacích pokusov," uviedol Fauci. (reuters)