Južná Kórea chce v nasledujúcich desiatich rokoch vynaložiť približne 450 miliárd dolárov na vytvorenie najväčšej základne na výrobu čipov na svete.

Podľa národného plánu navrhnutého vládou prezidenta Mun Če-ina povedú investície do výskumu a výroby polovodičov do roku 2030 spoločnosti Samsung Electronics a SK Hynix. Samsung sľúbil zvýšiť výdavky o 30 percent na 151 miliárd dolárov, zatiaľ čo spoločnosť Hynix investuje 97 miliárd dolárov do expanzie súčasných závodov a 106 miliárd do štyroch nových závodov. Celkovo sa má snahy o ochranu najdôležitejšieho priemyselného odvetvia v krajine zúčastniť 153 spoločností.

Volkswagen Slovakia
Neprehliadnite

Problém s dodávkami čipov pre automobilky bude trvať ešte niekoľko mesiacov

Investície prichádza v čase, keď sa Spojené štáty, Čína a Európska únia snažia posilniť svoje kapacity výroby čipov, ktorých je v súčasnosti celosvetovo nedostatok. To ohrozuje snahy o oživenie ekonomík zasiahnutých pandémiou. Ukázalo sa tiež, ako je svet závislý na dodávkach čipov od hŕstky ázijských výrobcov. Čipy sú pritom dôležité pre ďalší pokrok v mnohých oblastiach - od umelej inteligencie cez autá až po prepojené domy.

Polovodiče majú v Južnej Kórei najväčší podiel na vývoze. Export čipov by sa mal do roku 2030 zdvojnásobiť na 200 miliárd dolárov, uviedlo ministerstvo obchodu, priemyslu a energetiky. Ministerstvo pripodobnilo polovodiče k ryži, teda základnej potravine v tejto časti sveta, a nazvalo ich strategickou zbraňou v pretekoch o vyspelú technológiu, ktorý silnie nielen medzi firmami, ale aj medzi štátmi.

čipy
Neprehliadnite

Globálna kríza čipov bude siahať až do roku 2022. Dotkne sa aj práčok a hriankovačov

Vláda sa snaží vytvoriť „kórejske polovodičové pásmo", ktoré by sa rozprestieralo južne od Soulu v dĺžke desiatok kilometrov. Chce dať dohromady dizajnérov, výrobcu a dodávateľa. Domácich výrobcov chce potom vláda podporiť daňovými úľavami, nižšími úrokovými sadzbami, uvoľnením regulácie a posilnením infraštruktúry. Zaistí tiež v nasledujúcich desiatich rokoch zodpovedajúce zásobovanie vodou v cieľovom regióne a posilní tam dodávky energie, čo je dôležité pre výrobu vyspelých čipov.

Kórea chce tiež prilákať ďalšie zahraničné investície do vyspelých technológií. Holandský výrobca zariadení pre výrobu čipov ASML Holdings naznačil, že má v úmysle vynaložiť 240 miliárd wonov na výstavbu školiaceho centra, americká spoločnosť Lam Research sa potom v krajine chystá zdvojnásobiť svoje výrobné kapacity. Celkovo chce Kórea medzi rokmi 2022 a 2031 pomôcť vyškoliť 36-tisíc odborníkov na čipy. Na výskum a vývoj prispeje sumou 1,5 bilióna wonov a začne rokovať o legislatíve, ktorá by pomohla polovodičovému priemyslu.

Top udalosti
Neprehliadnite

Top udalosti v automotive: Čipy sú čoraz väčším tŕňom v päte automobiliek

Samsung a Hynix vyrábajú celosvetovo väčšinu pamäťových čipov, teda základných polovodičov, ktoré majú vo všetkých zariadeniach na starosti úložiska. V jednej oblasti však Južná Kórea zaostáva, a tou je schopnosť vyrábať vyspelé logické čipy, ktoré spracúvajú zložité úlohy. Tomuto sektoru dominuje spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), ktorá vyrába napríklad procesory pre prístroje iPhone od firmy Apple. Samsung má za cieľ posilniť konkurenciu v tejto oblasti a tiež Hynix má ambície presadiť sa vo výrobe logických čipov.

Plán Južnej Kórey odráža snahu vlád po celom svete. Napríklad americký prezident Joe Biden chce venovať 50 miliárd dolárov na výskum a výrobu polovodičov v USA v rámci snahy chrániť americké dodávateľské reťazce. Čína potom vyčlenila stovky miliárd dolárov na rozvoj vlastného polovodičového priemyslu, pretože sa obáva závislosti na dovoze čipov navrhnutých na západe.