Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v utorok avizoval, že bude apelovať na svojich kolegov v Poľsku a Maďarsku v snahe dosiahnuť, aby ďalej neblokovali schválenie rozpočtu EÚ na roky 2021 - 2027 i plánu na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze. „Veto Poľska a Maďarska komplikuje dohodu o rozpočte a pláne obnovy v EÚ. Nie je to však koniec rokovaní," uviedol Korčok v stanovisku, ktoré TASR poskytol riaditeľ tlačového odboru MZVEZ SR Juraj Tomaga.

KK37 Budapešť -  Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó (vpravo) a poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau poča stretnutia v Budapešti 28. septembra 2020. FOTO TASR/AP
Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Szijjarto, right, welcomes his Polish counterpart, Zbigniew Rau in the Ministry of Foreign Affairs and Trade in Budapest, Hungary, Monday, Sept. 28, 2020. (Lajos Soos/MTI via AP)
Neprehliadnite

Maďarsko a Poľsko zablokovali schválenie rozpočtu EÚ vo výške 1,1 bilióna eur

Maďarsko a Poľsko zablokovali na pondelňajšom zasadnutí veľvyslancov členských krajín v Bruseli schválenie predmetného dlhodobého rozpočtu vo výške 1,1 bilióna eur a s ním súvisiaceho záchranného balíka zameraného na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur.

Dali tak najavo svoj nesúhlas s podmienením čerpania finančných prostriedkov EÚ s dodržiavaním zásad právneho štátu. Na tzv. kondicionalite sa v tomto smere dohodli 5. novembra v Rade EÚ vyjednávači Európskeho parlamentu a nemeckého predsedníctva. Členské krajiny EÚ, ktoré nebudú dodržiavať zásady právneho štátu, podľa tejto dohody riskujú stratu prístupu k finančným prostriedkom EÚ. Korčok v utorok súvislosti s krokom Maďarska a Poľska upozornil, že ich terajšie veto ešte neznamená koniec rokovaní, dodal však, že čas na dohodu o rozpočte EÚ „sa veľmi kráti".

Viktor Orbán príchod
Neprehliadnite

EP a Rada EÚ majú dohodu o podmienenosti prepojenia rozpočtu s právnym štátom

„Nepovažujem za reálne, aby princíp právneho štátu bol úplne eliminovaný pri čerpaní európskych zdrojov. Tadiaľ cesta nevedie," zdôraznil. Potvrdil tiež, že v otázke uplatňovania princípov právneho štátu zastáva Slovensko odlišnú pozíciu než Poľsko a Maďarsko. Podľa Korčoka v súčasnosti hrozí, že EÚ bude musieť „fungovať v rozpočtovom provizóriu a omešká sa aj čerpanie zdrojov z plánu obnovy". Minister v tejto súvislosti dodal, že to „je posledná vec, ktorú dnes EÚ počas pandémie potrebuje".