V USA sa na mnohých stoloch počas Dňa vďakyvzdania stane hlavnou atrakciou pečený moriak.„Mäso je skutočne hlboko spojené s mnohými tradíciami a oslavami,“ hovorí postdoktorandka Emma Garnettová, ktorá študuje zmenu správania a udržateľné stravovanie na Univerzite v Oxforde.
Vo vyspelých krajinách, ako sú Spojené štáty, ľudia často konzumujú oveľa viac mäsa, než odporúčajú výživové smernice. Vedecké údaje jednoznačne ukazujú, že to nie je škodlivé len pre zdravie ľudí, ale aj pre planétu. „Potravinové systémy sú zodpovedné za tretinu globálnych emisií skleníkových plynov, čo je obrovské číslo,“ uviedla odborníčka na behaviorálnu vedu z Inštitútu svetových zdrojov (WRI) Stacy Blondinová pre Blooomberg. Navyše, výroba, doprava a konzumácia živočíšnych produktov sú dominantnými zdrojmi emisií súvisiacich s potravinami.
Niektoré z najškodlivejších emisií pochádzajú z chovu hovädzieho dobytka, v rámci ktorého sa počas tráviaceho procesu uvoľňuje metán, silný skleníkový plyn. V porovnaní s rastlinnými proteínmi, ako sú fazuľa a strukoviny, je hovädzie mäso zodpovedné za približne 20-krát viac emisií na gram konzumovateľného proteínu.
Jedzte menej mäsa, zaistíte si potravinovú bezpečnosť, odporúča prestížna univerzita v Európe
To znamená, že zmena stravovacích návykov na globálnej úrovni, ktorá by preferovala rastlinnú stravu, by mohla dramaticky znížiť emisie skleníkových plynov. Podľa štúdie uverejnenej v auguste v časopise Nature Climate Change, ak by celý svet prešiel na stravu, ktorá sa prevažne zakladá na rastlinách, ročné globálne emisie spojené s potravinami by sa znížili o približne 17 percent v porovnaní s úrovňami z roku 2019. Jednoduché zviditeľnenie rastlinných jedál a ich lepšie marketingové umiestnenie na pultoch, stoloch a v menu môže mať veľký vplyv.