Komunikačná platforma Telegram si rozšírila okruh užívateľov. Podľa jej majiteľa Pavla Durova má už 900 miliónov a blíži sa k ziskovosti. Spoločnosť zvažuje kótovanie na burze. P. Durov pre Financial Times povedal, že Telegram so sídlom v Dubaji sa stal jednou z najpopulárnejších aplikácií sociálnych médií na svete, pričom po zavedení reklamy a prémiových služieb pred dvoma rokmi zarobil „stovky miliónov dolárov“. „Dúfame, že budúci rok, ak nie už tento rok, budeme ziskoví,“ povedal zakladateľ Telegramu, ktorý sa v roku 1984 narodil v Leningrade (Petrohrad) vo vtedajšom Sovietskom zväze.
P. Durov, ktorý je jediným vlastníkom Telegramu, uviedol, že spoločnosti „bolo ponúknuté zhodnotenie vo výške 30 miliárd dolárov“ od potenciálnych investorov vrátane „globálnych technologických fondov“. Predaj platformy však vylúčil. Spoločnosť, ktorá bola kedysi prevažne domovom kryptomenovej komunity, má v súčasnosti len približne 50 zamestnancov na plný úväzok. V posledných rokoch získala na popularite a stala sa dôležitým komunikačným nástrojom pre vlády a úradníkov na celom svete, ako aj akýmsi záchranným kolesom pre občanov v konfliktných zónach.
Niektorí experti varujú, že z časti moderovaná platforma zostáva prostriedkom pre kriminálnu činnosť, že prezentuje extrémistický či teroristický obsah a šíri dezinformácie. Kritici tvrdia, že na Telegram môže mať isté prepojenia aj Kremeľ. P. Durov tieto tvrdenia odmietol a označil ich za „nepresné“.
Kedysi bol oslavovaný ako „Mark Zuckerberg z Ruska“ po tom, čo v roku 2007 v rodnom Petrohrade spoluzakladal najpopulárnejšiu sociálnu sieť v krajine VKontakte. Telegram založil so svojím bratom v roku 2013. Teraz sa pravdepodobne zamerajú na kótovanie v Spojených štátoch, keď spoločnosť dosiahne ziskovosť a podmienky na trhu budú priaznivé. P. Durov odmietol komentovať časovú os alebo možné miesto, ale povedal, že Telegram „má niekoľko možností“.
Spoločnosť získala približne dve miliardy dolárov z predaja dlhopisov v roku 2021, nasledovali ďalšie emisie v hodnote 750 miliónov dolárov a 270 miliónov dolárov uskutočnené minulý rok.