Ministerstvo financií neuspelo ani po šiesty raz s pokusom uskutočniť audit hospodárenia na Najvyššom súde SR. "Aj dnes sa zopakoval scenár z leta tohto roka, keď audítori boli síce prijatí, ale nie predsedom najvyššieho súdu, ktorý sa rozhodol odísť na dovolenku," informoval hovorca ministerstva Martin Jaroš.
Ministerských úradníkov prijal šéf správy najvyššieho súdu Jozef Kafka, formálne audit otvorili, ale hneď ho i prerušili, dodal s tým, že súd trvá na tom, že existujú právne prekážky pre vykonanie auditu. Najvyšší súd sa odvoláva na verdikt Krajského súdu v Bratislave, podľa ktorého ministerstvo financií nemá právo vykonať audit. "Ministerstvo financií je však iného názoru a opiera sa o verdikt Ústavného súdu SR, ktorý v disciplinárnom konaní proti Štefanovi Harabinovi skonštatoval, že aj Najvyšší súd SR ako správca rozpočtovej kapitoly spadá pod zákon o finančnej kontrole," dodal M. Jaroš. Najvyšší súd pritom v liste adresovanom rezortu financií pred časom odporučil hľadať a nájsť legálnu cestu, ktorá umožní kontrolu, o čo konkrétne má ísť, neprezradili. Ministerstvo financií sa pokúsi o audit opätovne, dodal hovorca.
O dnešnom neúspechu bude rezort financií informovať aj ministerku spravodlivosti Lucii Žitňanskú. "V tejto veci sme už dávno zaujali jasné stanovisko a napokon potvrdil ho aj Ústavný súd SR, keď Štefana Harabina uznal vinného zo spáchania závažného disciplinárneho previnenia," povedal hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla. O tom či ministerka bude iniciovať ďalšie kroky voči Š. Harabinovi, je podľa P. Bublu v tejto chvíli predčasné špekulovať.
Najvyšší súd zotrváva na stanovisku predsedníčky správneho kolégia Idy Hanzelovej z 15. júla tohto roka, že audit rezortu financií na najvyššom súde nemožno vykonať. Dôvodom sú predchádzajúce rozhodnutia súdov. "Pre existujúcu právnu prekážku, ktorú tvorí rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 28. apríla 2011, ktorým bol potvrdený rozsudok Krajského súdu v Bratislave z 18. januára 2011 nie je možné ho ďalej vykonávať," konkretizovala vtedy I. Hanzelová. Spomínané súdy vo svojich rozhodnutiach poukázali na to, že najvyšší súd nie je orgánom verejnej správy, ale najvyšším orgánom súdnej moci a podľa nich by nemal robiť kontrolu na najvyššom súde vládny orgán, ale Najvyšší kontrolný úrad SR.
Ministerstvo financií sa o audit na najvyššom súde neúspešne pokúša od 29. júla 2010. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská preto na podnet ministerstva financií podala 18. novembra 2010 návrh na disciplinárne konanie voči predsedovi najvyššieho súdu Š. Harabinovi za to, že opakovane nedovolil pracovníkom ministerstva financií vykonať na Najvyššom súde SR kontrolu a audit hospodárenia.
Koncom júna ústavný súd v disciplinárnom konaní konštatoval, že Š. Harabin je vinný a porušil svoje povinnosti vyplývajúce z povinnosti riadenia súdov a o finančnej kontrole a vnútornom audite. Ako disciplinárne opatrenie mu uložil zníženie funkčného platu o 70 percent na jeden rok.
Foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo