„Na kontrolné orgány som sa obrátila, keďže mám dobrú skúsenosť s konaním ÚVO. Na základe môjho podnetu došlo k precedensu, keď ÚVO vyrubil veľkú pokutu Sociálnej poisťovni za biznis s firmou Bonul. Teraz ide o obdobné prípady,“ povedala L. Ďuriš Nicholsonová.
Prvý prípad sa podľa nej týka verejného obstarávania (VO) na strážnu službu pre Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť, ktorého víťazom sa mala stať firma Bonul, pričom oznámenie o výsledku VO bolo zverejnené 30. júna 2014. „Z medializovaných informácií vyplýva, že víťazná spoločnosť hľadala strážnikov do budovy mesiac pred skončením súťaže. O mesiac neskôr tender vyhrala,“ uviedla poslankyňa.
V druhom prípade malo ísť o verejné obstarávanie pre zákazky obrany a bezpečnosti z roku 2013 pod názvom Nepretržitá technická služba a bezpečnostná služba. Verejným obstarávateľom malo byť Ministerstvo hospodárstva SR a opäť zvíťazila spoločnosť Bonul.
„V tendri nemala táto spoločnosť konkurenta. Hoci ministerstvo robilo elektronickú aukciu, jediný účastník a víťaz svoju ponuku doručil v obálke,“ tvrdí L. Ďuriš Nicholsonová. Tretie obstarávanie sa podľa jej informácií týka roku 2015. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), mestská časť Petržalka, hľadala uchádzača na zabezpečenie fyzickej bezpečnosti pracovísk VšZP. Opäť zvíťazil Bonul.
„Podľa medializovaných informácií toto verejné obstarávanie vyvoláva rôzne podozrenia, od rodinných väzieb zúčastnených firiem, cez tesný rozdiel v konečnej cene až po otázku jeho správnosti, a teda nevyužitia elektronickej aukcie,“ uviedla L. Ďuriš Nicholsonová.