Viactisícové odmeny pre niektorých zamestnancov, nevýhodný nájom priestorov či nákup luxusných vozidiel v športovej výbave , aj to sú nedostatky, ktoré zistili kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu SR pri kontrole na Úrade pre územné plánovanie a výstavbu (ÚÚPV) SR. V piatok o tom informovala hovorkyňa kontrolného úradu Daniela Bolech Dobáková.

„Úrad pre územné plánovanie porušil viacero zákonov, napríklad o verejnom obstarávaní, finančnej kontrole a audite či rozpočtových pravidlách. Pri nákupe služobných áut nedodržal nariadenie vlády o výdavkových limitoch a nepostupoval ani v súlade s národnou protikorupčnou politikou,“ uviedol Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ).

Svojvoľné odmeňovanie bez kritérií

NKÚ pri kontrole zistil, že pri odmeňovaní zamestnancov absentovali jednoznačne stanovené kritériá. „Nadštandardné a svojvoľné odmeňovanie odhalili napríklad v kancelárii predsedu ÚÚPV, kde jej vedúci štátny zamestnanec dostal v júni 2023 mimoriadnu odmenu vyššiu ako 22-tisíc eur bez vecného zdôvodnenia. Generálny tajomník úradu získal za dva mesiace roku 2023 odmenu viac ako 11-tisíc eur,“ zistili kontrolóri. Upozornili tiež na niektoré vysoké platy, ktoré nezodpovedali zaradeniu pracovníka do platovej triedy.

Kontrolóri poukázali aj na množstvo dohôd o prácach mimo pracovného pomeru, ktoré úrad od svojho vzniku uzatvoril. V roku 2022 ich bolo 33, vlani ÚÚPV uzatvoril 83 takýchto dohôd. Ich uzatvorenie podľa NKÚ nedokázal úrad racionálne zdôvodniť. „Ďalšie zistenie poukazuje na nesúlad s Protikorupčnou politikou SR, keď v niektorých mesiacoch pracovala na dohodu osoba v príbuzenskom vzťahu s vedúcim štátnym zamestnancom úradu,“ skonštatoval NKÚ.

Nevýhodný nájom nebytových priestorov

Kontrola NKÚ odhalila aj predražené nákupy 13 služobných vozidiel v celkovej cene takmer 510-tisíc eur. ÚÚPV podľa kontrolórov napríklad nevedel zdôvodniť nákup troch luxusných áut s nadštandardnou doplnkovou výbavou za 233 600 eur. Nevýhodná je podľa kontrolórov aj zmluva o nájme nebytových priestorov v bratislavskej novostavbe za 9,78 milióna eur.

„Dlhodobo vládu upozorňujeme na potrebu zriadiť účelovú štátnu organizáciu, ktorá by zabezpečila efektívnu a hospodárnu správu administratívnych verejných budov. Tá by mala okrem iného na starosti správu nehnuteľností, vďaka čomu by si verejné inštitúcie nemuseli priestory hľadať samy. Neuzatvárali by tak zmluvy často za nevýhodných podmienok, prípadne v drahých súkromných priestoroch,“ doplnila podpredsedníčka NKÚ Henrieta Crkoňová.

Nedostatky kontrolóri zistili aj pri spolupráci s Technickou univerzitou Košice, kde podľa NKÚ úrad obišiel zákon o verejnom obstarávaní a nevedel vydokladovať použitie vyše ôsmich miliónov eur, ktoré ÚÚPV poskytol univerzite bez vystavenia faktúr.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke logo MH INVEST počas tlačovej konferencie k zhodnoteniu prvých 100 dní nového vedenia spoločnosti počas tlačovej konferencie 10. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Rezort hospodárstva bude spolupracovať s NKÚ pri kontrole výstavby priemyselných parkov