Budúcoročné konsolidačné opatrenia prispejú k udržateľnosti verejných financií, a tým aj k finančnej stabilite. Nemali by pritom výraznejšie ovplyvniť splácanie úverov domácností a firiem, tvrdí Národná banka Slovenska.
Hodnotila primárne domácnosti s úverom a ako pocítia predovšetkým zvýšenie dane z pridanej hodnoty a zníženie daňového bonusu pre deti. NBS tvrdí, že dopad na ich schopnosť splácať pôžičky je minimálny.
Pri podnikoch je podľa centrálnej banky vplyv opatrení mierne výraznejší. Najmä pre daň z finančných transakcií a vyššie dane z príjmov. Pri firmách, ktoré majú úvery, je rentabilita vlastných zdrojov na úrovni okolo 11 % a konsolidácia by ju mohla iba mierne znížiť asi o 0,6 percentuálneho bodu. Preto nepočíta, že by následne pôžičky nevedeli splácať. Rizikom je samotná reakcia firiem na transakčnú daň.
V bankovom sektore NBS očakáva stúpajúce náklady. Spôsobia ich vyššie dane z príjmov a finančných transakcií. Pre silnú ziskovosť však dopad konsolidácie na finančné inštitúcie nebude výrazný.
Rizikom je možná optimalizácia formou odlivu vkladov. Pokiaľ budú presunuté do zahraničia, môže to mať vplyv na likviditu bankového sektora a následne na jeho ziskovosť.