Slovensko na rokovaniach šéfov vlád a štátov v Bruseli podporilo plány ďalšej pomoci EÚ pre Ukrajinu, ktorá je vystavená ruskej agresii a jej následkom. Po skončení dvojdňového samitu EÚ v Bruseli uviedol premiér Eduard Heger. Heger upozornil, že finančná pomoc pre Ukrajinu je aj bezpečnostným záujmom Slovenska, rovnako ako je to záujmom EÚ.

Jasné nastavenie podpory Ukrajine

„Hovorili sme jasne o ďalšej podpore – humanitárnej, finančnej a vojenskej," spresnil premiér.

Podľa jeho slov diskusie lídrov boli zamerané na nutnosť pomáhať a zaistiť Ukrajine potrebnú finančnú stabilitu. „Jednak do konca tohto roka schváliť tri miliardy eur, a zároveň v najbližších týždňoch pripraviť plán pomoci na budúci rok, aby to celé zapadlo do mozaiky pomoci, kde prispejú aj Spojené štáty, Británia, Medzinárodný menový fond a Svetová banka," vysvetlil Heger.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po samite uviedla, že EÚ plánuje dávať Ukrajine na budúci rok 1,5 miliardy eur mesačne.

„Na tomto sme sa zhodli a to je smer, ktorým sa budeme v najbližších týždňoch uberať," dodal premiér.

Úspešné energetické závery

Závery samitu z Bruselu sú z pohľadu debát o energetike úspešné pre Slovensko, uviedol takisto premiér SR Eduard Heger po skončení samitu EÚ.

Heger upozornil, že diskusie o energetickej kríze sa skončili viacerými úspešnými závermi z pohľadu Slovenska.

Ocenil dohodu o spoločnom nákupe plynu, ktorá sa týka budúcej a tých ďalších zím. „Krajinám, ako je Slovensko, to prinesie lepšie podmienky, ako by sme si ich dokázali získať sami," opísal situáciu.

Nastavenie cien a plnosť zásobníkov

Za druhý dôležitý bod v tejto oblasti považuje politickú dohodu na cenových pásmach pre plyn počas tejto zimy, ktorá sa má v podobe korekčného mechanizmu proti výkyvom cien skonkretizovať na budúci týždeň na zasadnutí ministrov pre energetiku v spolupráci s Európskou komisiou.

„Tieto cenové pásma majú priniesť väčšiu stabilitu cien, to znamená zabrániť výkyvom v cenách a zároveň postupne tlačiť cenu plynu dole," dodal.

Za dôležitú časť považuje aj to, že po Európskej komisii aj Európska rada, čiže najvyšší politickí lídri krajín EÚ, vo štvrtok schválila použitie nevyčerpaných eurofondov. Tie majú pomôcť domácnostiam alebo firmám preklenúť negatívne dosahy súčasnej energetickej krízy. Zároveň vyjadril nádej, že túto možnosť odobrí aj Európsky parlament.

„Ak sa toto stane, tak Slovensko bude pripravené na najbližšiu vykurovaciu sezónu. Máme zabezpečené aj kontrakty na dodávky plynu a naplnené zásobníky," odkázal.

Ďalšie dôležité správy

KK3 Brusel - Sprava francúzsky prezident Emmanuel Macron, maďarský premiér Viktor Orbán a taliansky premiér Mario Draghi počas druhého a záverečného dňa summitu EÚ v Bruseli v piatok 21. októbra 2022. Dvojdňový summit EÚ má ako ústredné témy energetickú krízu, vojnu na Ukrajine, ochranu kritickej infraštruktúry a vzťahy s Čínou. FOTO TASR/AP
France's President Emmanuel Macron, right, speaks with Italy's Prime Minister Mario Draghi, left, and Hungary's Prime Minister Viktor Orban during a round t
Neprehliadnite

Lídri EÚ sa v Bruseli lúčili so „Super Mariom“ Draghim. Po vrúcnom potlesku prišlo varovanie