Ministerstvo školstva upozornilo na svojej stránke na viaceré praktické dôsledky brexitu v oblasti vzdelávania a uznávania dokladov. Tu sú:

1. Vysokoškolské štúdium

Britské a škótske univerzity patria medzi populárne destinácie uchádzačov o vysokoškolské vzdelanie zo Slovenska. Patria medzi najkvalitnejšie v Európe aj vo svete, angličtina je zase medzi Slovákmi najpoužívanejším cudzím jazykom.

Slovenskí študenti budú po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ platiť školné a poplatky za štúdium až do skončenia štúdia tak ako doposiaľ. Rovnaké podmienky budú mať aj pri žiadaní o študentskú pôžičku od tamojších úradov. Platí to súčasných študentov a dokonca aj pre študentov, ktorí začnú štúdium v akademickom roku 2019/2020.

Koniec výmenných pobytov a uznávania dokladov. Brexit zasiahne aj študentov

Theresa Mayová sa s brexitom trápi Zdroj: TASR/AP

Od akademického roku 2020/2021 vrátane budú študenti zo Slovenska považovaní za študentov z tretích krajín, ktorí nemajú nárok na študentskú pôžičku a platia niekoľkonásobne vyššie školné. Bez ďalších dohôd to bude platiť aj pre študentov z ostatných členských krajín EÚ.

Hoci presný termín brexitu ani jeho forma doposiaľ nie sú známe, zmeny už vyvolali pokles záujmu o britské univerzity. University of Cambridge hlásila rok po referende o vystúpení pokles prihlásených uchádzačov zo zahraničia o 14 percent. 

2. Regulované povolania

Podmienky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa