„Po oznámení Nemecka, že dočasne zavádza hraničné kontroly na hraniciach s Rakúskom, Slovensko pristúpilo k dočasným hraničným kontrolám na slovensko-maďarských a slovensko-rakúskych hraničných priechodoch,“ informovala Michaela Paulenová z Tlačového odboru Kancelárie ministra
V súvislosti s mimoriadnou situáciou podľa M. Paulenovej slovenská polícia pridala na hraniciach 220 policajtov oproti štandardnému výkonu. Posilnila pritom nielen hraničné priechody, ale aj vytypované miesta zelenej hranice.
Rezort vnútra nateraz nespresnil, ktorých konkrétnych hraničných priechodov sa opatrenie týka. M. Paulenová vysvetlila, že dočasne zavedené kontroly sú zamerané na pašerákov, ktorí prevážajú migrantov. Netýkajú sa teda všetkých ľudí prekračujúcich hranice.
„Ide o dočasné opatrenia,“ zdôraznila hovorkyňa, podľa ktorej v tejto chvíli ministerstvo nevie odhadnúť, dokedy budú platiť.
„Sprísnený režim neznamená koniec Schengenu,“ vysvetlila, že dočasné kontroly nemožno považovať za zrušenie schengenských hraníc, ktoré obyvateľom členských krajín EÚ zaručujú voľný pohyb. Schengenské zmluvy totiž umožňujú dočasné obnovenie kontrol priamo na hranici.
„Situáciu neustále monitorujeme a koordinujeme s policajnými zbormi v Rakúsku, Maďarsku a Českej republike,“ doplnila Paulenová.
Dočasné kontroly zaviedlo aj Rakúsko
„Dočasné hraničné kontroly“ zavedie kvôli utečenecké kríze aj Rakúsko na svojich hraniciach s Maďarskom. Povedala to podľa agentúry APA rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová. Rakúsko tak podľa nej bude postupovať obdobne ako Nemecko, ktoré cez víkend obnovilo kontroly na svojich hraniciach s Rakúskom.
Podľa J. Miklovej-Leitnerovej, ktorá sa zúčastňuje mimoriadnej schôdzky únijných ministrov vnútra a spravodlivosti v Bruseli, bola o rakúskom zámere informovaná Európska komisia. „Budeme postupovať ako Nemecko,“ podotkla.
„Zatiaľ ide len o budúce dni, kedy sa budú tieto hraničné kontroly vykonávať,“ povedala rakúska ministerka pred rokovaním so svojimi kolegami z ostatných krajín EÚ. Podľa ministerky sa Rakúsko ešte len rozhodne, na ktorých hraničných priechodoch sú kontroly vykonané prednostne. „Každopádne začneme čo najskôr, priamo na rakúsko-maďarskej hranici,“ poznamenala ministerka. „Potrebujeme konkrétne riešenia radšej dnes, než zajtra,“ dodala. V súčasnosti je podľa nej v Rakúsku zhruba 18-tisíc utečencov.