Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) varuje pred zastavením ruských dodávok plynu cez Ukrajinu po vypršaní tranzitnej dohody s Gazpromom. Tým by sa zvýšila energetická neistota v regióne, najmä pre Moldavsko. „Základný predpoklad je, že ruské toky plynu cez Ukrajinu budú od januára 2025 prerušené,“ uviedla IEA s tým, že nie je vylúčené, že sa nájde „nejaká forma pokračujúcej dohody o tranzite plynu“.
IEA zároveň upozornila na vážne dôsledky pre susedné Moldavsko, ktoré čelí „značnej neistote ohľadom dodávok plynu“ a po skončení platnosti súčasnej dohody môže pravdepodobne očakávať oveľa vyššie ceny. Informuje o tom Bloomberg.
Toky plynu boli viac než päť desaťročí kľúčovým prvkom spájajúcim Rusko, Ukrajinu a Európu, no táto éra sa môže blížiť ku koncu. Niektoré krajiny ako Rakúsko a Slovensko sú stále závislé od dodávok z východu. Diskutuje sa o alternatívnych riešeniach, ako sú dodávky plynu z Azerbajdžanu, no zatiaľ nie je jasné, ako by tieto možnosti fungovali.
Európska komisia už oznámila, že s Moskvou o novej dohode rokovať nebude. Český minister energetiky Jozef Síkela varoval, že dodávky plynu cez medzistupeň môže čiastočne naďalej zabezpečovať aj Rusko, čo by mohlo podkopať úsilie EÚ o zníženie závislosti od ruských zdrojov.
Česko má plán, ako znížiť závislosť EÚ od ruského plynu - presunúť toky cez jeho vlastné územie
Generálny riaditeľ spoločnosti Uniper Michael Lewis, ktorá bola kedysi kľúčovým klientom Gazpromu, tiež uviedol, že spoločnosť neplánuje odoberať ruský plyn. Európsky trh s plynom je podľa neho v silnej pozícii, aby si túto zimu udržal stabilné dodávky, a to vďaka vysokým úrovniam zásob v regióne.