Čína pristupuje k najväčšej konsolidácii v bankovom sektore. Stovky vidieckych veriteľov s aktívami vo výške 6,7 bilióna dolárov budú spadať pod regionálnych gigantov, informuje Bloomberg.
Čínsky bankový sektor bol v posledných rokoch zaťažený množstvom problémov, pričom najvypuklejším je kolaps na trhu s nehnuteľnosťami a celková nestabilita ekonomiky. Až 2 100 bánk vo vidieckom družstevnom systéme zaznamenalo na konci roka 2022 pomer zlých úverov na úrovni 3,48 percenta, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s celým sektorom.
„Riziká sú najviac koncentrované medzi menšími finančnými inštitúciami, takže Čína presadzuje reformu rýchlejším tempom,“ povedal zástupca riaditeľa think-tanku Shanghai Finance Institute Liou Siao-čchun. „Jedným z kľúčových riešení sú fúzie a reorganizácia.“
Bývalý analytik z Bridgewater Associates a UBS Group Jason Bedford, ktorý už dávnejšie predpovedal problémy v čínskych regionálnych bankách a tie následne otriasli trhmi v roku 2019, uviedol, že vidiecke družstevné banky sú „pravdepodobne najmenej transparentnou súčasťou bankového systému“. Čína sa v rámci poslednej veľkej očisty bankového systému v rokoch 2016 a 2022 zbavila nedobytného dlhu, ktorý zodpovedá približne 13 percentám jej HDP.
„Zostáva nám len toxický chvost výrazne menších inštitúcií,“ povedal J. Bedford. Títo veritelia, ak by skolabovali, budú podľa neho vo svojich regiónoch pôsobiť „veľmi rušivo“.
Po posledných zásahoch úradov sa počet vysokorizikových poskytovateľov úverov podarilo do júna 2023 dostať na polovicu, teda na 337. Podľa centrálnej banky približne 96 percent z nich tvorili malé vidiecke komerčné banky a úverové družstvá, ako aj obecné a okresné banky.
Vidiecke družstevné banky vznikli na začiatku 50. rokov 20. storočia. Vo svojich začiatkoch to boli vzájomne financované inštitúcie v kolektívnom vlastníctve farmárov v socialistických obciach.