Premávka na britských železniciach je dnes v dôsledku štrajku opäť obmedzená asi na pätinu. Desaťtisíce zamestnancov si štrajkom chcú vynútiť vyššie mzdy a zachovanie pracovných miest. Výpravcovia alebo údržbári mali na programe posledný z troch štrajkových dní naplánovaných na tento týždeň, líder ich odborovej organizácie však nevylučuje pokračovanie protestných akcií. Spor s vedením prevádzkovateľa britských železníc sa podľa neho môže ťahať ešte dlho.
Dohoda stále v nedohľadne
„Máme pred sebou ešte dlhú cestu," povedal televízii Sky News Mick Lynch, ktorý vedie zväz britských železničných, námorných a dopravných odborov (RMT). Organizácia podľa neho nebude váhať so zvolaním ďalších štrajkov, ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu so spoločnosťou Network Rail, ktorá v Británii vlastní a prevádzkuje železničnú infraštruktúru. Lynch pri tom trval na tom, že RMT povedie konštruktívny dialóg.
Najväčší štrajk v britskej vlakovej doprave za posledných 30 rokov sa začal v utorok a pokračoval vo štvrtok. Do protestu sa zapojilo vyše 40-tisíc železničiarov. Spúšťačom boli neúspešné rokovania RMT a Network Rail ohľadom zvyšovania miezd a avizovaného prepúšťania. Network Rail sa chystala obmedziť rozsah personálu v nadväznosti na pandémiu a pokles počtov cestujúcich asi o pätinu.
Volanie po zmene
Aj dnes vychádza oproti bežnej prevádzke len asi 20 percent vlakov, podľa Sky News je úplne mimo prevádzky polovica liniek. BBC informuje, že v Anglicku, Walese a Škótsku sa jazdí prevažne na hlavných ťahoch a že aj na nich bude premávka končiť skôr, ako je obvyklé.
Vláda britskej Konzervatívnej strany medzitým pokračuje vo volaní po reštrukturalizácii železničnej dopravy, akokoľvek trvá na tom, že do rokovaní medzi odbormi a Network Rail nemôže vstupovať. „Naše železnice musia ísť s dobou a skoncovať s prežitou pracovnou praxou, ktorá ju drží späť," napísal dnes na twitteri minister dopravy Grant Shapps. Ten predtým obvinil RMT, že ľuďom znepríjemňuje život.