Banka okrem iného v správe uvádza, že predĺženie doby ciest do zamestnania u ľudí, ktorí dochádzajú do práce cez hranice, by zrejme väčšinu z nich odradilo.

„Situácia by teda spôsobila určitý rast nezamestnanosti v regiónoch v blízkosti hranice s Nemeckom a Rakúskom,“ uvádza banka v správe o Česku.

Slovensko sa spolu s Českom podľa analýzy vyznačuje zo všetkých krajín EÚ najvyššou intenzitou pohybu tovaru cez hranice, meranú objemom exportu k HDP. Zároveň patria obe krajiny medzi šesticu krajín v EÚ, pre ktorú sa schengenský priestor podieľa na celkovom zahraničnom obchode viac ako 70 percentami.

Schengenskú zmluvu podpísali v roku 1985 krajiny Beneluxu, Francúzsko a Nemecko a neskôr sa k nej pridali všetky krajiny kontinentálnej Európy na západ od ČR vrátane tých, ktoré nie sú členmi EÚ. Z nových členských krajín EÚ sa doteraz signatári nestali len Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus a Rumunsko.

Kľúčovou zmenou po prijatí zmluvy bolo zrušenie kontrol osôb na vnútorných hraniciach schengenského priestoru, čím bol naplnený jeden zo štyroch základných princípov EÚ - voľný pohyb osôb.

O ohrození Schengenu a voľného pohybu osôb sa v poslednej dobe často hovorí v súvislosti s utečeneckou krízou.