Éra mimoriadne štedrých stimulov v Európe v dôsledku pandémie či ruskej vojny na Ukrajine sa skončila. Vládne výdavky už musí obmedziť aj najväčšia európska ekonomika – Nemecko. Politickí lídri krajiny prehodnocujú stratégiu riadenia verejných financií na budúci rok, píše Bloomberg.
V januári by sa malo opäť začať uplatňovať dlhodobé pravidlo Európskej únie, ktoré obmedzuje rozpočtové deficity na tri percentá HDP a verejný dlh na 60 percent HDP. Ministri financií z 27-členného eurobloku sa ešte dohadujú o podrobnostiach tzv. dlhovej brzdy. Hlavný odkaz je však jasný: požičiavanie už nesmie byť také rozšafné.
„Mali sme obrovské množstvo fiškálnych stimulov,“ povedal správca portfólia v JPMorgan Chase Bank Jason Davis. „Či už sa pravidlá vrátia v januári, alebo budú platiť až od polovice budúceho roka, stále si myslíme, že na ekonomiky bude vyvíjaný tlak, aby sprísnili rozpočty.“
Vlády ešte zaťažujú vyššie náklady na obsluhu dlhu aj sprísnená kontrola zo strany investorov a ratingových spoločností. Ďalšími nášľapnými mínami sú snahy o modernizáciu hospodárstva cez prechod na zelenú energiu, až po dopady starnúceho obyvateľstva a zmenšujúcu sa pracovnú silu.
Taliansko, ktorého dlh narástol na približne 140 percent HDP a trápi ho negatívny úverový rating Moody’s, zostáva nad trojročným deficitom do roku 2026. Vo Francúzsku s menším bremenom, ale stále náročnejším elektorátom, hrozí, že návrh rozpočtu na rok 2024 nesplní fiškálne usmernenia.
Brusel považoval Nemecko za príliš štedré, pokiaľ ide o energetickú pomoc. Je však ekonomickým motorom regiónu s pomerom dlhu nižším ako polovica talianskeho. Nemecko aj tak dokázalo uvoľniť masívnu fiškálnu podporu pre domácnosti a podniky vo výške stoviek miliárd eur.
Minister financií Christian Lindner bol už na dobrej ceste vrátiť nemecký rozpočet do normálu. Snahy však stroskotali. Kabinet Olafa Scholza schválil pozastavenie dlhovej brzdy na rok 2023.
Pre budúci rok však už Nemci budú musieť výrazne obmedziť výdavky. „Vláda musí skutočne konať rýchlo,“ povedala členka nemeckej rady ekonomických expertov Veronika Grimmová.