Otvorenejší obchod bol pre EÚ vždy jasná voľba. Európsky priemysel však teraz bojuje o prežitie, píše Politico.
EÚ ako posledného veľkého obrancu otvoreného obchodu založeného na pravidlách čaká pád, ktorý bude bolieť aj napriek tomu, že sa deje pomaly. Ak sa najväčší obchodný blok sveta vzdá konceptu voľného obchodu, tak to zabolí aj celosvetovú ekonomiku ako takú.
Tento scenár je čoraz viac pravdepodobnejší, keďže Európska komisia sa dostala pod veľký tlak, aby sa pridala k Číne a Spojeným štátom v ich hre o ekonomickú sebeckosť a protekcionizmus.
Začiatok éry, kde je Európa na prvom mieste, je možno na spadnutie.
Nová asertívna priemyselná politika konkurentov EÚ si podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej vyžaduje štrukturálnu odpoveď. „Európa urobí vždy to, čo je pre Európu správne,“ povedala v nedeľu.
Facka od Spojených štátov
Väčšia globalizácia bola pre Brusel po desaťročia jasnou voľbou, pretože poskytovala obchodné príležitosti a pracovné miesta. Táto rétorika voľného obchodu však konečne narazila na prekážku. Tá má podobu nového amerického zákona o dotáciách na čistú technológiu, akými sú elektrické autá.
Zákon o znižovaní inflácie z dielne amerického prezidenta Joea Bidena poskytne americkým ekologickým podnikom dotácie a daňové úľavy, no iba ak ich výroba či výroba kľúčových súčiastok prebieha v Spojených štátoch.
Podľa Bruselu je nový zákon „fackou“ a „zásadne mení situáciu“ – najmä preto, že s ním prišiel prezident z tábora demokratov.
Francúzsko a Nemecko sa teraz snažia presadiť nové dotačné opatrenia, ktoré by mohli podmieniť vyplácanie štátne dotácie EÚ európskym výrobcom používaním domácich výrobkov či technológií.
Každý sám za seba
Von der Leyenová ohlásila, že Komisia síce s Washingtonom pracuje na riešení niektorých najproblematickejších aspektov tohto zákona, no EÚ bude aj tak musieť zmeniť svoje vlastné pravidlá, aby pre čisté technológie zabezpečila viac štátnych dotácií.
Podľa predsedníčky bude potrebné aj dodatočné financovanie EÚ, ktoré zaiste medzi 27 členskými štátmi rozprúdi vášnivé diskusie o tom, skade tieto peniaze zobrať.
Ak však EÚ ako jeden z najväčších posledných podporovateľov otvoreného a voľného obchodu hodí rukavicu do ringu a zapojí sa do celosvetového súperenia v oblasti dotácií, tak podkope nielen pravidlá svetového obchodu, ale tým podľa Bloombergu aj vyšle dôležitý signál ostatným krajinám – zabudnite na pravidlá, starajte sa len o seba.