Na začiatku posledného októbrového týždňa sa veľkoobchodná spotová cena európskeho zemného plynu dostala do mínusu. Za hodinu dodávatelia chceli takmer 16 eur od niekoho, kto bol schopný vysať megawatthodinu plynu, čo je približne ekvivalent mesačnej spotreby priemernej britskej domácnosti. Bol to pozoruhodný obrat na trhu, ktorý ku koncu augusta zaznamenal rekordné ceny nad 300 eur/MWh, píše The Financial Times.
Hoci negatívna cena bola zaznamenaná na hlavnom holandskom benchmarku pre európsky plyn, neprejavilo sa to všade na celom kontinente. Trvalo len jednu hodinu a súčasná štandardnejšia spotová cena okolo 50 eur/MWh zostáva dvojnásobkom normy pre európsky plyn. Stalo sa to preto, že do Európy stále prichádzajú zásoby skvapalneného zemného plynu, aj keď sú zásobníky skutočne plné.
Je však dôležité nenechať sa príliš rozptyľovať týmito číslami. Všetky európske ceny plynu klesli, odkedy sa Vladimir Putin na konci augusta rozhodol zastaviť dodávky na kontinent cez plynovod Nord Stream 1. Denné ceny sú podobné hodinovej sadzbe 50 eur/MWh, mesačné ceny na november sú 100 eur/MWh, menej ako tretina vrcholu, a budúce ceny na november 2023 sú tiež nižšie – klesli z takmer 300 eur/ MWh na približne 140 eur.
Rôzne názory odborníkov
Špecialisti v tomto sektore očakávali, že veľkoobchodné ceny vystrelia vyššie a priemysel bol znepokojený. Hlas nemeckého priemyslu, BDI, varoval pred „masívnou recesiou“. Niektorí ekonómovia sa dokázali priblížiť k pochopeniu pravdepodobného účinku Putinovej energetickej agresie: Ľudia a priemyselné odvetvia majú tendenciu reagovať na cenové stimuly, takže predpovedali, že spotreba pravdepodobne klesne.
Ekonomická situácia bude túto zimu v Európe stále zložitá, čo sa aj potvrdzuje. Proces výroby čpavku na hnojivo, ktorý je náročný na plyn – podnikanie s nízkou pridanou hodnotou – sa zastavil až pred pár dňami, pričom veľké množstvo chemikálií sa dovážalo z USA. Špinavé uhlie a čisté obnoviteľné zdroje sa používajú ako náhrada za plyn pri výrobe elektriny. Analýza poradenskej spoločnosti Ember zistila, že medzi marcom a septembrom došlo v EÚ k rekordnému medziročnému nárastu výroby solárnej a veternej elektriny.
Najpôsobivejšie zo všetkého bolo zníženie spotreby plynu priemyselnými aj domácimi spotrebiteľmi, ktoré nesúviselo len s miernym počasím. V posledných týždňoch bolo priemyselné využitie plynu v Nemecku približne o 20 až 25 percent nižšie ako pred rokom, zatiaľ čo jeho produkcia v tomto sektore bola v auguste medziročne vyššia o 2,1 percenta. Nemecká spotreba plynu v domácnostiach klesá podobne, keďže rodiny súťažia o to, ako ďaleko dokážu počas jesene zájsť bez zapnutého kúrenia.
Problémom je budúca zima
Je pravda, že v energetickom sektore prevláda názor, že aj keď túto zimu môže byť dostatok plynu na to, aby sa predišlo jeho výpadkom, skutočným problémom je budúca zima, pretože zásoby plynu sa v lete bez ruských dodávok nedoplnia.
„Nestáva sa mi často, že môžem priniesť dobré správy, tieto prognózy však budú tiež pravdepodobne príliš pesimistické. Cenový signál podporí väčšie investície do terminálov na skvapalnený zemný plyn a do prepojení v celej Európe s cieľom vytvoriť jednotný trh s plynom. Najdôležitejšie však je, že vyššie ceny znížia dopyt po plyne, a to tak, že podporia rozvoj a využívanie iných spôsobov výroby elektriny a priamo utlmia spotrebované množstvo,“ uvádza Chris Giles z FT.
Nikto by sa podľa neho nemal tešiť, že túto zimu platí za energiu viac, ale cenový signál urobil svoju prácu. Prinútilo to Európu prispôsobiť sa. Vyspelé kapitalistické ekonomiky sú v tomto smere pozoruhodne úspešné.