Rodina amerického študenta Otta Warmbiera, ktorý bol 17 mesiacov väznený v Severnej Kórei a krátko po prepustení a návrate do vlasti zomrel následkom nedostatočného prísunu kyslíka a krvi do mozgu, zažalovala tento komunistický štát za „brutálne mučenie a vraždu.“
Fred a Cindy Warmbierovci podali žalobu vo štvrtok na federálnom súde v hlavnom meste Washington. Informovali o tom vo vyhlásení, ktoré cituje denník Washington Post a ďalšie americké médiá.
V žalobe podrobne popisujú, ako bol ich syn týraný „zločineckým“ režimom severokórejského vodcu Kim Čong-una. Warmbiera, študenta na Univerzite vo Virgínii, zadržali 2. januára 2016 na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu, keď sa pripravoval na odchod z krajiny. V KĽDR bol na výlete so skupinou ďalších turistov.
Podľa severokórejských médií ho odsúdili na 15 rokov ťažkých prác za krádež propagandistického plagátu zo svojej hotelovej izby. Prepustili ho 13. júna 2017 z „humanitárnych dôvodov“ v stave bdelej kómy, v ktorom sa nachádzal už 15 mesiacov.
Krátko po prevoze do USA, 19. júna, 22-ročný študent zomrel. Pchjongjang tvrdil, že za Warmbierovým zhoršeným zdravotným stavom bol botulizmus (otrava botulotoxínom) a požitie tabletiek na spanie. KĽDR obvinenia z jeho mučenia opakovane poprela.
Americký študent Otto Warmbier Zdroj: SITA / AP
Fred Warmbier vo vyhlásení uviedol, že jeho syn bol vzatý za rukojemníka a držaný ako politický väzeň. Severokórejský režim sa podľa neho vykresľoval ako nevinný, pričom zámerne zničili život jeho syna.
„Tento súdny proces je ďalším krokom, aby bola Severná Kórea bratá na zodpovednosť za svoje barbarské zaobchádzanie s Ottom a našou rodinou,“ píše Fred Warmbier. V žalobe označujú študentovi rodičia Severnú Kóreu za darebácky štát, ktorý zavraždil ich syna.
Veľká návšteva
Žalobu podali len jeden deň pred historickým stretnutím Kim Čong-una s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom. Kim Čong-un pri príležitosti historického medzikórejského summitu v pohraničnej obci Pchanmundžom ako prvý severokórejský vodca od konca kórejskej vojny pred 65 rokmi prekročil hranice Južnej Kórey.
Kim a Mun Če-in si na svojom prvom stretnutí na hraniciach podali ruky. Nasledovali rokovania za zatvorenými dverami. Podľa Munovho hovorcu Kim počas nich žartoval, že už nebude rušiť spánok juhokórejského prezidenta, v zjavnom odkaze na ranné raketové testy Severnej Kórey.
Kim tiež povedal, že by pricestoval do Soulu, ak by dostal pozvanie. Po ranných piatkových rokovaniach odišiel Kim v čiernej limuzíne opäť na Sever, kde ho spolu so severokórejskou delegáciou čakal obed. Nasledovalo odhalenie kamenného pamätníka tejto historickej ceremónie. Pamätník nesie nápis „Na tomto mieste bol zasadený mier a prosperita.“
„Dúfam, že rovnako ako táto borovica, aj naše vzťahy budú vždy zelené. Je to nová jar, ktorá zavítala na Sever aj na Juh. Využime túto príležitosť,“ povedal Kim Munovi.