P. Tkáč reagoval na vyjadrenia podpredsedu CEFC Europe Jaroslava Tvrdíka, ktorý uviedol, že J&T bezdôvodne odmieta peniaze prijať.
J&T vo štvrtok oznámila, že v CEFC Europe odvolala predstavenstvo a dosadila krízový manažment. Podľa CEFC China sú peniaze pripravené a termín pre zaplatenie bol stanovený na piatok.
„Jarda (Tvrdík) klame. Obrovské úsilie nájsť dohodu, ale stále bez úspechu. Namiesto platenia podal 40 predbežných opatrení. Sme pripravení okamžite prijať platbu zákonnou cestou a odovzdať kľúče," napísal P. Tkáč na Twitteri.
Jardo klame. Obrovské úsile nájsť dohodu ale stále bez úspechu. Namiesto platenia podal 40 predbežných opatrení. Sme pripravený okamžite prijať platbu zákonnou cestou a odovzdať klúče. https://t.co/xqbfh3Zacr
— Patrik Tkac (@TkacPatrik) May 18, 2018
J&T Private Investments (JTPI) je pripravená na ďalšie rokovania so spoločnosťou CITIC o splatení záväzkov CEFC. V stanovených lehotách ale nebol dohodnutý spôsob splatenia, preto J&T začala chrániť svoju investíciu, uviedol v piatok hovorca JTPI Petr Málek.
„V rokovaniach medzi CITIC a JTPI nedošlo v stanovených lehotách k dohode nad spôsobom splatenia. Ochrana investície bola logickým krokom. Na ďalšie rokovania so spoločnosťou CITIC sme pripravení,“ uviedol P. Málek.
Poukázal tiež na vyjadrenie J. Tvrdíka, že všetky záväzky voči skupine J&T budú uhradené do piatkového popoludnia. „Jaroslav Tvrdík na Twitteri hovorí o peniazoch, ktorými podľa našich informácií CEFC nedisponovala,“ napísal hovorca JTPI.
CEFC China Energy dlhuje skupine J&T 450 miliónov eur. Pohľadávku má zaplatiť čínsky štátny konglomerát CITIC Group, ktorý má v CEFC Europe podiel 49 percent. JTPI už skôr uviedla, že bude rokovať s firmou CITIC, ktorú považuje za dôveryhodného a transparentného partnera.
CEFC China v piatok označila zmeny v CEFC Europe za pokus J&T o nepriateľské prevzatie firmy a jej aktív v Česku. Je tiež pripravená proti J&T podniknúť právne kroky. Z vyhlásenia CEFC China vyplýva, že neuznáva zmeny v predstavenstve CEFC Europe, pri ktorých prišiel J. Tvrdík o funkciu, počíta však so splatením záväzkov voči J&T.
JTPI vo štvrtok uviedla, že k zmenám pristúpila aj preto, že získala informácie, že CEFC začala podnikať opatrenia, ktorými chcela brániť veriteľom vo výkone akcionárskych práv.
Podozrivý poradca Zemana
Čínska CEFC si pred časom vybrala ČR ako sídlo svojich európskych aktivít, v Česku zároveň kúpila podiely v niekoľkých firmách. Má ich napríklad v aerolíniách Travel Service alebo cestovnej agentúre Invia.cz, ovláda Pivovary Lobkowicz Group, strojársky a metalurgický podnik ŽĎAS Žďár nad Sázavou, futbalovú Slaviu aj štadión v Edene. V Česku CEFC Europe spravuje aktíva cez 1,5 miliardy eur.
Zdroj: SITA / AP
O problémoch CEFC sa začalo písať po tom, čo vyšlo najavo, že jej šéfa Jie Ťien-ming, ktorý je poradcom prezidenta Miloša Zemana, vyšetrujú čínske úrady pre podozrenie z ekonomickej kriminality. Za dlhy ručí CEFC okrem iného budovou bývalej Živnobanky v centre Prahy, administratívnym komplexom Florentinum alebo futbalovou Slaviou.
Zemanov hovorca Jiří Ovčáček v piatok uviedol, že Hrad aktuálne záležitosť nebude komentovať. Podľa premiéra v demisii Andreja Babiša (ANO) ide o vec súkromných firiem.
„Je v záujme našich firiem, aby bolo jasno, kto je majiteľ. Dúfajme, že sa to vyjasní čo najskôr,“ povedal novinárom A. Babiš. „Myslím si, že je to dôležité hlavne vo vzťahu k Travel Servisu, čo má samozrejme dopad na našich ľudí a ďalšie firmy,“ doplnil šéf vlády.