Adolphe Amani vo svojom bare v Bukavu na východe Konga, ktoré už mesiac ovládajú povstalci podporovaní Rwandou, siahol do svojich tenčiacich sa zásob piva, aby obslúžil smädných zákazníkov, ktorí minulý víkend sledovali futbalový zápas v televízii, informovala agentúra Reuters.

Jeho hlavný dodávateľ, pivovar Bralima patriaci spoločnosti Heineken, je však zatiaľ zatvorený a on očakáva, že svoj bar zatvorí do konca týždňa. „Nemôžeme to ďalej udržiavať v chode,“ povedal Amani, zatiaľ čo v poloprázdnom bare burácali hlasy komentujúce futbalový zápas. „Nemôžeme platiť nájom, elektrinu, vodu ani dane,“ dodal. Musel prepustiť viac ako 30 zamestnancov, ktorí pracovali v jeho bare a hoteli z dôvodu zatvorenia Bralimy.

Konžskí povstalci M23, ktorých tvoria prevažne etnickí Tutsiovia, viedli svoju zatiaľ najúspešnejšiu ofenzívu, keď dobyli najväčšie mesto východného Konga Gomu a potom sa obrátili na juh a obsadili ďalšie mesto Bukavu. Podľa vyšetrovania OSN ich podporuje susedná Rwanda, ktorá im dodáva zbrane a vojakov.

Ich konanie vyvolalo vlnu kritiky Rwandy a na krajinu boli uvalené sankcie. Rwanda stále popiera, že podporuje povstalcov.

Ceny potravín a základných potrieb prudko stúpajú. Poľnohospodári, ktorí utiekli pred bojmi, nemôžu zbierať úrodu. Banky sú zatvorené a zásoby hotovosti sa zmenšujú.

„Nemôžeme ísť na svoje polia, nemáme prístup k svojim bankovým účtom. Ekonomika sa zastavila a je paralyzovaná,“ potvrdil obyvateľ Bukavu Merci Kalimbiro.

Príchodu povstalcov do viac ako miliónového mesta predchádzal odchod vládnych vojsk a ich burundských spojencov, čo vytvorilo priestor na niekoľkodňové rabovanie a väzňom dostať sa zo žalárov.

Podobne ako viaceré iné spoločnosti, aj spoločnosť Heineken postihla táto situácia, keď rabujúca skupina v snahe zmocniť sa zásob piva vnikla do závodu a vážne poškodila jeho trezor. O niekoľko dní neskôr vojaci a ozbrojenci z domobrany vyplienili sklad spoločnosti Bralima v meste Uvira, približne 100 km južne od Bukavu.

„Bude chvíľu trvať, kým sa dozvieme presný rozsah škôd,“ uviedol Heineken s tým, že miestne podniky potrebujú ukončenie bojov a násilia.

Problémy v pivovare Bralima ilustrujú širší hospodársky dosah konfliktu. Približne 14 percent celkových príjmov spoločnosti Heineken pochádza z jej podnikania na Blízkom východe a v Afrike, kde je Kongo s viac ako 100 miliónmi obyvateľov jej zďaleka najväčším trhom. Holandský nápojový gigant vlastní v kraine štyri pivovary. Závody v Bukavu priamo a nepriamo zamestnávajú približne 1 000 ľudí.

Problém je však aj inde. Spotreba vody v Bralime predstavuje približne 40 percent príjmov štátnej vodárenskej spoločnosti Regideso v provincii Južné Kivu, kde sa nachádza Bukavu. Od zatvorenia pivovaru však spoločnosť prišla o príjmy, a preto nemá dostatok prostriedkov na čistenie vody. Keď dôjdu chemikálie, ktoré vodu čistia, bude musieť Regideso tiež zatvoriť.

Ďalšie dôležité správy

Frontal,Shot,Of,A,Variety,Of,Alcoholic,(drinks,,Beer,,Wine,
Neprehliadnite

Trumpova hrozba clami na európsky alkohol môže zásadne zmeniť trh. Pivovarníkom môže pomôcť