Delegáti z takmer 200 krajín dospeli na Konferencii OSN o biodiverzite (COP16) v Ríme vo štvrtok tesne pred polnocou k dohode na finančnom pláne ochrany prírody a biodiverzity do roku 2030. Dosiahnutím krehkého kompromisu vo finančných otázkach prekonali vyspelé i rozvojové krajiny neúspech svojho novembrového summitu v kolumbijskom Cali, kde k takejto dohode nedospeli.
Zmluva načrtáva ďalší postup v oblasti financovania v nadväznosti na prelomovú dohodu z kanadského Montrealu z roku 2022. Obsahuje 23 opatrení na zastavenie a zvrátenie zhoršovania stavu prírody vrátane ochrany minimálne 30-tich percent rozlohy svetovej pevniny a morí do roku 2030.
Ide dva hlavné smery činnosti, a síce hľadanie miliárd dolárov pre ďalšie financovanie podpory biodiverzity a rozhodnutie, ktoré inštitúcie ich poskytnú.
Krajiny sa už skôr dohodli, že do roku 2030 poskytnú na ochranu prírody 200 miliárd dolárov ročne, vrátane príspevku 30 miliárd dolárov ročne od bohatších pre chudobnejšie krajiny. Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predstavovala v roku 2022 celková suma vynaložená na tieto účely len 15 miliárd dolárov.
Štvrtková dohoda COP16 sa považuje za úspech. Rokovania v Ríme sa totiž konali v čase vyhrotených vzťahov, vrátane obchodných sporov či znižovania zahraničnej pomoci poskytovanej USA, ku ktorému pristúpil americký prezident Donald Trump po svojom januárovom návrate do Bieleho domu. Washington na COP16 v Ríme nevyslal žiadneho zástupcu.
Ďalšie dôležité správy
