V najbližšom období očakáva zásadné zlepšenie operačnej pripravenosti. Pomôže k tomu napríklad navyšovanie počtu vojakov. Prínosom bude aj dokončenie modernizačných nákupov. Deklaroval, že OS SR sú pripravené na plnenie všetkých úloh vyplývajúcich zo zákona.
Zmeny v organizačných štruktúrach
Na veliteľskom zhromaždení náčelníka Generálneho štábu OS SR sa zúčastnila aj prezidentka a hlavná veliteľka OS SR Zuzana Čaputová a minister obrany Jaroslav Naď. Ako priblížil Zmeko, cieľom stretnutia je zhodnotiť uplynulých 18 mesiacov a stanoviť priority a ciele do najbližšieho obdobia.
„Velenie OS SR bude hodnotiť, akým spôsobom sme sa vysporiadali s množstvom operačných úloh, ktoré za ostatnú dobu prišli, vrátane toho, ako nastavíme adaptáciu ozbrojených síl na zmenu bezpečnostného prostredia. Zároveň, akým spôsobom využijeme pridelené zdroje na rozvoj OS SR, výcvik a zabezpečenie prevádzky," načrtol Zmeko.
Identifikovať sa majú aj ďalšie potrebné systémy a zmeny v organizačných štruktúrach či výcviku, ktoré majú reagovať aj na poznatky z vojny na Ukrajine.
Najhoršia situácia od konca druhej svetovej vojny
Šéf rezortu poďakoval OS SR za kvalitnú prácu. Pripomenul, že ozbrojené sily boli v uplynulých mesiacoch nasadené nielen v boji s pandémiou ochorenia COVID-19, ale aj pri dvoch špeciálnych operáciách zameraných na evakuáciu ľudí z Afganistanu.
„A potom vo februári prišla z obranného hľadiska najhoršia situácia pre Slovenskú republiku od konca druhej svetovej vojny," skonštatoval.
Rezort obrany je podľa ministra dnes z hľadiska obranyschopnosti v lepšom stave ako pred jeho príchodom.
„To nielen vďaka tomu, že sa nám podarilo zrealizovať niektoré modernizačné projekty, ktorých výsledky budeme vidieť v najbližšom období, ale tiež vďaka tomu, že sme dokázali v rekordne rýchlom čase získať podporu spojeneckých vojsk," zhodnotil.
Minister hovorí aj o ďalších potrebných investíciách, napríklad do nákladných áut, pušiek, munície, ale aj systémov protivzdušnej obrany. Rovnako plánuje i ďalšie investície do infraštruktúry aj informačných a komunikačných systémov. Avizuje aj viaceré legislatívne zmeny.
Česko a Poľsko budú podľa ministra pravdepodobne chrániť vzdušný priestor SR od septembra, keď sa majú uzemniť stíhacie lietadlá MiG-29.