Z celkového záväzku 10 operačných programov (OP) predchádzajúceho programového obdobia 2014 až 2020 na úrovni 14,502 miliardy eur boli ku koncu júla tohto roka schválené prostriedky vo výške 10,926 miliardy eur. Čerpanie „starých“ eurofondov tak predstavovalo 75,34 percenta. Informovalo o tom na svojej stránke Ministerstvo financií SR, ktoré je v tejto oblasti certifikačným orgánom.
Pre vyčerpanie celkovej alokácie je potrebné predložiť Európskej komisii do konca apríla 2024 ešte oprávnené výdavky v minimálnej výške 4,525 miliardy eur. Najviac zostáva vyčerpať z OP Integrovaná infraštruktúra 1,941 miliardy eur, OP Kvalita životného prostredia 982 miliónov eur a z Integrovaného regionálneho OP 851 miliónov eur.
Rezort financií pripomenul, že v roku 2021 boli Slovenskej republike pridelené prostriedky z iniciatívy REACT-EU, ktoré EK vyčlenila na podporu eliminovania dopadov pandémie. Celková dodatočná alokácia tohto programu predstavuje viac ako 722 miliónov eur.
Komisia tiež v rámci schválených flexibilít umožnila presunutie nevyužitých eurofondov na financovanie riešenia dopadov krízy v súvislosti s vojnou na Ukrajine (FAST CARE). Je to zabezpečené prostredníctvom troch operačných programov s celkovou presunutou alokáciou vyše 315 miliónov eur.
V marci 2023 bola zmenou legislatívy zo strany EK schválená aj iniciatíva SAFE, ktorá umožňuje využitie nevyčerpaných zdrojov z programového obdobia 2014 až 2020 na kompenzovanie zvýšených nákladov na dodávku energií predovšetkým pre zraniteľné domácnosti. Jej cieľom je pomôcť prekryť náklady na spotrebu energie dodávateľom prostredníctvom kompenzácie rozdielu medzi trhovou hodnotou a limitom určeným vládou SR.
„Na opatrenia SAFE sa predbežne vyčlenili prostriedky z OP Integrovaná infraštruktúra, OP Kvalita životného prostredia a Integrovaného operačného programu vo výške 1,04 miliardy eur. Predpoklad čerpania v rámci určených programov je na konci roka 2023 a začiatkom roka 2024,“ doplnilo ministerstvo.