Slovenské lesy dostávajú za tejto vládnej koalície riadne zauchá. Lesníci zisťujú, že podkôrnik atakujúci smrečiny po veľkých tatranských kalamitách je menej pažravý ako štátni úradníci, ktorí môžu hovoriť do chodu ich biznisu. Tunelovanie štátneho podniku Lesov SR s rozdávaním dreva či poľovných revírov podnikateľom či právnikom spriazneným s trojlístkom vládnych strán sa prevalilo na verejnosti už vlani.
Najnovšie ministerstvo pôdohospodárstva začalo rozdávať pomoc z eurofondov určených na ochranu lesov tak, že sa k nej dostávajú skôr kamaráti či ľudia, čo majú na úplatky. A nie tí, čo bojujú v lesoch proti tým najvážnejším hrozbám.
Ako inak sa dá vysvetliť, že viaceré severoslovenské urbáre od ministerstva peniaze na ochranu svojich lesov nedostali. I keď im lesy hynú nebývalou rýchlosťou po čoraz intenzívnejších náletoch podkôrnika. A napriek tomu, že vláda vo svojich materiáloch tiež uvádza, že ak sa boj s hmyzom zvládnuť nepodarí, o dve či tri desaťročia zostane krajine len nejaká desatina dnešnej rozlohy smrečín.
Eurofondy dostali lesnícke firmy z južnejších častí Slovenska, kde smrečiny vôbec nie sú, no majú ich v rukách nepomerne vplyvnejší majitelia ako drobní severoslovenskí urbárnici. No a k výpomociam sa dostali aj firmy, čo robia v úplne iných biznisoch a lesníctvo si zapísali do obchodného registra len pár mesiacov pred tým, ako im ich úradníci priklepli. Väčšinou zvíťazili projekty na budovanie protipožiarnych ciest v listnatých lesoch. No zatiaľ čo požiare iba hrozia, chrobák je už po lesoch dávno rozlezený.
Ministerstvo po prvých zverejneniach týchto paradoxov narýchlo vyhlasuje, že zoznamy úspešných žiadateľov o eurofondy boli len predbežné a v hodnotení ďalších bude pokračovať. Tak ako to vládni politici a úradníci „s citom pre zarábanie peňazí v lesoch“ predviedli aj pri podniku Lesy SR. Tam vlani po vzbure časti zamestnancov načas vláda dosadila manažment, ktorý mohol slobodnejšie pracovať. No trvalo to len pár mesiacov. A politici dosadili zasa iných manažérov. Po tých, čo na problém upozorňovali, po čistke vo firme veľa nezostalo.
Hrabivosť na štátnom a osobné pomsty voči ľuďom s morálkou – to sú praktiky dnešnej vládnej moci. Urbárnikov odstrihnutých od podpôr, ktoré práve oni potrebujú v lesoch najviac, to neodradzuje. Chcú sa sťažovať v Bruseli a chystajú aj trestné oznámenia.
Foto na titulke - Milan David
Viac o rozdeľovaní eurofondov na ochranu lesov si prečítajte v aktuálnom TRENDE, ktorý je práve v predaji.