Vážení čitatelia,
čakajú nás Vianoce a veľa dní voľna, preto sme pre Vás opäť pripravili dvojčíslo plné tentoraz trochu iného čítania. Plné zaujímavých ľudí, ich osudov a prekvapujúcich faktov. Začíname ho témou Komu patrí Slovensko. V spolupráci so spoločnosťou Finstat sme sa pozreli na to, akú úlohu v ekonomike v skutočnosti hrajú oligarchovia, finančné skupiny a najvplyvnejší biznismeni. A čo popri nich znamenáme my ostatní – podnikatelia, manažéri či zamestnanci.
Napríklad taký Juraj Barát, ktorý Vám porozpráva, Ako sa manažuje charita. V jeho prípade bratislavský útulok pre bezdomovcov Depaul. Alebo ďalší manažéri, ktorí si urobili užitočnú dovolenku a na rok sa dali „najať“ charitou. Neziskovky sa totiž stávajú dočasnou destináciou aj pre kariérnych manažérov, ktorí odovzdaním skúseností tretiemu sektoru mu môžu nielen účinne pomôcť, ale aj sami načerpať nové sily a resetnúť si pri tom hlavu. Povedzme v Afrike.
A ešte tretí raz k našej téme: Veľké firmy nekonšpirujú, aby ovládli spotrebiteľov a zvýšili tak svoje zisky. Vyberáme si ich sami, aj keď nie vždy vedome. Grécky profesor Nikos Georgantzis, ktorý je na hosťovaní na bratislavskej Ekonomickej univerzite, sa venuje behaviorálnej ekonómii. A jeho záver? Verí v silu vzdelania. To by podľa neho dokázalo nahradiť i políciu či reguláciu, pretože etika je súčasťou ľudskej podstaty. Paternalizmu sa bojíme až príliš, hovorí v rozhovore, ktorý by ste si určite nemali nechať ujsť.
Marián Leško vo vianočnom TRENDE takisto nesmie chýbať. Sledoval tentoraz odvolávanie Jána Počiatka. Toho na politiku nahovoril jeho priateľ a obchodný spoločník Robert Kaliňák. Netrvalo dlho a minister financií v prvej a šéf rezortu dopravy v druhej Ficovej vláde sa začal boriť s kauzami. Nepotopila ho jachta J&T, Tipos ani tragédia v Kurimanoch. No zdá sa, že tender na výber mýta palivovými kartami, už bude nad jeho sily. Marián Leško píše, že Počiatek čaká na ortieľ. Hoci nie premiéra, ale Európskej komisie.
Vianočný čas sme tematicky neodignorovali, naopak, pozreli sme sa na toto hektické dianie okolo nás trochu z nadhľadu. Napríklad na trh vianočných stromčekov. Asi viete, že ho už dlhodobo ovládajú dovozové dreviny, najmä z rozľahlých dánskych plantáží. Slovenské štátne lesy donedávna ponúkali najmä ihličnany z prerezávok, ktoré však kvalitatívne príliš nevyhovovali. Na túto komoditu sa v posledných rokoch začala zameriavať aj dcérska firma Lesov SR Semenoles, ktorá avizuje Návrat slovenských stromčekov. Ponúka ich lacnejšie a vraj aj voňavejšie ako zahraničná konkurencia.
Slovensko je priam prepchaté veľkými obchodnými centrami. Až štyri mestá – popri Bratislave aj Žilina, Nitra a Trnava – majú vyšší počet štvorcových metrov obchodnej plochy ako samotných obyvateľov. V slovenskom nákupnom ošiali je, samozrejme, na špici hlavné mesto. Viete, koľko sa tu minie? Takmer polovica z celkového mešca na nákupy. Pozrite sa spolu s nami, aké sú trendy a aké fakty o vianočnom nakupovaní.
TREND tento týždeň vychádza ako dvojčíslo, najbližšie vydanie Vám pošleme až s dátumom 8. januára, preto sme pre Vás pripravili ešte oveľa viac výborného čítania. Neprehliadnite rozhovory s Dominikou Cibulkovou a Pavlom Barabášom, článočky o tom, ako je to u nás s vianočným snehom, aké šampanské si máte zachladiť na Nový rok. Na chvíle úvah o tom, aký bude budúci rok, pre Vás máme tradičné Slovensko s svet, kde sa dozviete napríklad aj to, ako cena ropy ovplyvní budúcoročný vývoj, kam smeruje slovenský automobilový priemysel, čo čaká štátny rozpočet po konsolidácii, aké zmeny k lepšiemu by privítali podnikatelia a čo ich naozaj čaká ale tiež aké technológie majú šancu zmeniť svet.
Jeden príklad za všetky? Od svojich 21 rokov má Neil Harbisson na hlave tykadlo. Minikamera s implantovaným čipom pomáha farboslepému Britovi rozoznávať farby pomocou zvukov. Neil, médiami označovaný za prvého človekorobota, teda kyborga, v rozhovore pre TREND hovorí, že ľudia budú takto netradične technológie využívať stále viac. Nemyslí si, že sa priblížia strojom. Naopak, jeho filozofiou je byť S čipom v tele bližšie k prírode.
Ešte stále to nie je všetko na tento týždeň. Našou prílohou je tentoraz TREND Focus o Švajčiarsku.
Na prahu nového roku by som sa Vám chcel poďakovať za dôveru, s ktorou nás čítate a napísať Vám, že je to obrovský záväzok, ktorý celý náš redakčný tím cíti a ctí. S týmto pocitom sa nám dobre pracuje, píšeme pre Vás radi a verím, že je to z TRENDU a z TREND.sk vidieť.
Ak ste ešte nenašli vhodný darček pre ľudí, ktorých máte radi alebo s ktorými spolupracujete, zvážte, či by ich nepotešil a neobohatil TREND.
Budeme radi, keď im TREND odporučíte alebo predplatíte. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.
Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].
S úctou
Oliver Brunovský
TREND 50-51/2014