V utorok sa v Prahe začalo neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ, summit Gymnich.
Hlavnými témami sú ruská agresia voči Ukrajine a vzťahy EÚ s Afrikou.
Údajne majú morálnu zodpovednosť
Ministri by sa mali počas stredy rozprávať aj o tom, akým spôsobom by mohli zmeniť systém vydávania víz do EÚ pre ruských občanov. Téme sa venoval český portál Novinky.
Nad témou vydávania víz pre ruských občanov však visí otáznik – do akej miery možno dávať ruským občanom za vinu aktuálnu inváziu na Ukrajine.
„Právna zodpovednosť leží na Vladimírovi Putinovi (…) a popravcoch, či už na sebe majú uniformu, alebo nie. Ale morálnu zodpovednosť nesie ruská spoločnosť, ktorá svojím mlčaním legitimizuje genocídu,“ cituje web estónskeho ministra zahraničia Urmas Reinsalu.
Komu patrí Krym?
Podobný názor zastáva aj litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis. Ten sa vyjadril, že počet turistov z Ruska by bolo potrebné okresať.
S nadsadením navrhol, že by sa pohraničná stráž mohla pýtať prichádzajúcich Rusov napríklad otázku „Čí je Krym?“.
Na základe odpovede by stráž rozhodla, či prichádzajúci turista predstavuje bezpečnostné riziko.
Litva sa zároveň vyjadrila, že ak zo strany EÚ jednotne nedôjde k spoločnému zákazu ruských turistických víz, spravia tak pobaltské krajiny.
V hre sú aj iné možnosti
Nemecko aj Francúzsko však s celkovým zákazom vydávania víz ruským občanom príliš nesúhlasia. Do hry vstúpili aj s inými návrhmi.
Predložili dokument, ktorý hovorí o hľadaní kreatívnych spôsobov, vďaka ktorým by sa do Ruska dostávali nezávislé informácie. Domnievajú sa totiž, že práve posilnením mediálnej gramotnosti možno Rusom otvoriť oči.
Agentúra Reuters hovorí o tom, že by sa mohli ministri zhodnúť na pozastavení platnosti dohody, ktorá zjednodušuje vydávanie víz ruským turistom. Mohli by sa ku nim dostávať komplikovanejšie, teda by na ne dlhšie čakali a platili by viac.