Globálne komoditné trhy sú pod veľkým tlakom v dôsledku prerušenia dodávok a nedostatku investícií – bude sa to len zhoršovať, keďže geopolitické a klimatické riziká sťažujú situáciu. Konštatoval to hlavný ekonóm HSBC Paul Bloxham.

„Už nejaký čas opisujeme globálne komoditné trhy ako „superpodtlakové“,“ povedal pre CNBC. Vysvetlil, že dochádza k rastu cien, ktorý je spôsobený obmedzením ponuky, nie však silným rastom dopytu.

„Niektoré faktory na strane ponuky budú stále zohrávať kľúčovú úlohu pri udržiavaní zvýšených cien komodít,“ povedal P. Bloxham a pomenoval nasledujúce: politická neistota, zmena klímy a nedostatok investícií do prechodu na zelené energie.

Geopolitické riziká, ktoré brzdia globálny obchod, zahŕňajú ruskú vojnu na Ukrajine, ale aj pokračujúci konflikt medzi Izraelom a Hamasom v Gaze, čo sa prejavilo na prerušeniach lodnej dopravy po nedávnych útokoch v Červenom mori. Ďalším dôvodom sú klimatické zmeny, ktoré narúšajú dodávateľské reťazce a brzdia dodávky komodít, najmä v poľnohospodárskom priestore.

„Supertlak by mohol byť hlbší alebo dlhší, ak prerušenia dodávok súvisiace s geopolitickými zmenami, klimatickými zmenami alebo energetickými prechodmi budú väčšie, ako sa očakávalo,“ dodal.

P. Bloxham zdôraznil, že úsilie o budúcnosť s nulovými emisiami podnecuje dopyt po takých kovoch, ako sú meď a nikel. Na zaobstaranie týchto kritických nerastov však nie sú vyčlenené dostatočné investície, čo vedie k výraznejšiemu obmedzeniu ponuky.

Na nedávnej konferencii o zmene klímy COP28 viac ako 60 krajín podporilo plán strojnásobiť globálnu kapacitu obnoviteľnej energie do roku 2030, čo sa do značnej miery považuje za krok vpred pre energetickú transformáciu. Znamená to však aj ďalšie zvýšenie dopytu po kovoch potrebných na tento prechod.

Ďalšie dôležité správy

Nikel
Neprehliadnite

Turbulentný rok komoditných kovov. Spoločnosti nakupujú nikel v zľave