Ceny komodít na svetových trhoch tento rok vo väčšine prípadov zažívajú pokles. Cena plynu, elektriny, niklu, kukurice a pšenice klesla v niektorých prípadoch o desiatky percent. Naopak, zlato, cukor a kakao, podľa agentúry Bloomberg, zaznamenali výrazné zdraženie.
Cena ropy tento rok prechádza výraznou volatilitou. Skupina OPEC+, ktorá zahŕňa organizáciu krajín vyvážajúcich ropu OPEC a jej spojencov na čele s Ruskom, viackrát znížila produkciu, avšak rast dopytu zaostáva. Ani kríza na Blízkom východe nedopomohla k dlhodobo vyšším cenám. Cena ropy Brent tak od začiatku roka klesá o 5,6 percenta, zatiaľ čo americká ľahká ropa WTI stráca približne 5 percent.
Ceny ďalších energetických komodít takisto zaznamenávajú pokles. Cena elektriny na burze v Lipsku na dodanie v budúcom roku poklesla o 59 percent. Cena uhlia v Rotterdame so splatnosťou tento rok taktiež vykazuje zníženie o 28 percent. Ročný kontrakt na plyn v Holandsku, ktorý výrazne ovplyvňuje cenový vývoj pre konečných zákazníkov, tento rok zaznamenal pokles o 55 percent, informuje Reuters.
V kategórii priemyselných kovov eviduje najvýraznejšie straty nikel, pričom jeho cena tento rok klesla o 44 percent. Hliník zaznamenal zlacnenie o 7,9 percenta, naopak medi sa v posledných týždňoch darí a jej cena od začiatku roka rastie o 1,1 percenta. Ešte výraznejšie zisky si pripísali drahé kovy, ktoré ťažia z očakávaného poklesu úrokových sadzieb a zvýšeného geopolitického napätia na Blízkom východe.
Bloomberg informuje, že cena zlata na svetových trhoch vzrástla za 11 mesiacov tohto roku o 11,6 percenta. Cena striebra sa od začiatku roka zvýšila o 5,5 percenta. Naopak paládium pokračuje v strmom páde, od januára do novembra stratilo 43 percent svojej hodnoty.
V kategórii poľnohospodárskych komodít tento rok vyniká trojica výrazne rastúcich položiek. Cena cukru, aj napriek korekcii v posledných týždňoch, zaznamenala rast o 28 percent. Cena kakaa dokonca vzrástla o 72 percent. Vďaka nedávnym ziskom stúpa tento rok aj cena kávy, konkrétne o 16,5 percenta. Naopak cena kukurice stráca 32,5 percenta a cena pšenice 28 percent.